Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MSZ do Polaków w Libii: wyjeżdżajcie, bo będzie gorzej

0
Podziel się

MSZ apeluje do Polaków w Libii, którzy zastanawiają się nad opuszczeniem
tego kraju, żeby wyjeżdżali, bo na miejscu pogarsza się sytuacja. W piątek wieczorem ze względów
bezpieczeństwa zakończony zostanie dyżur naszego konsula na lotnisku w Trypolisie.

bEhQTtnV

MSZ apeluje do Polaków w Libii, którzy zastanawiają się nad opuszczeniem tego kraju, żeby wyjeżdżali, bo na miejscu pogarsza się sytuacja. W piątek wieczorem ze względów bezpieczeństwa zakończony zostanie dyżur naszego konsula na lotnisku w Trypolisie.

Rzecznik Ministerstwa Spraw ZagranicznychSpraw Zagranicznych Marcin Bosacki podkreślił w piątek na briefingu prasowym, że poza stanem bezpieczeństwa pogarsza się też stan lotniska i częstotliwość odlatywania samolotów w Trypolisie.

"Apelujemy do Polaków, którzy zastanawiają się nad ewakuacją do Europy, do Polski, by podjęli tę decyzję szybko, pilnie. Sytuacja w Libii może się pogorszyć" - powiedział.

bEhQTtnX

Bosacki zaznaczył, że od soboty nie będzie już polskiego konsula w porcie lotniczym w Trypolisie, ale ambasada będzie pomagała naszym rodakom, którzy się do niej zgłoszą.

Zaznaczył, że obecnie są możliwości ewakuacji do Europy z Trypolisu i okolic, a także ze wschodniej Libii, Cyrenajki, a zwłaszcza z Bengazi. Zastrzegł jednak, że te możliwości mogą się pogorszyć w najbliższych dniach.

Bosacki poinformował również, że podczas ostatniej doby Libię opuściło kolejnych 19 Polaków, czyli łącznie w ostatnich dniach z tego kraju ewakuowało się ponad 100 naszych rodaków. Poinformował, że zostało tam jeszcze około 400 Polaków, w większości z mieszanych rodzin.

Zainteresowanie wyjazdem nie jest jednak wielkie. Od czasu odlotu specjalnego rządowego samolotu w środę wieczorem do naszych służb zgłosiło się na lotnisku 6 osób.

bEhQTtod

Wielu Polaków jest też na wschodzie Libii. Bosacki poinformował, że co najmniej sześć osób odpłynęło z tego regionu promami i statkami państw UE do Europy; dwie rodziny wydostały się też przez granicę z Egiptem. Polski konsul jest na północnej granicy Libii z Egiptem i pomogą chcącym się przez nią przedostać.

Rząd w tej chwili nie rozważa wysłania kolejnego samolotu, bo - jak zaznaczył rzecznik - nie ma chętnych, którzy mogliby nim przylecieć.(PAP)

stk/ joko/ par/ bk/

bEhQTtoy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)