Notowania

wiadomości
04.05.2011 11:13

MSZ: Francja może wycofać się z Afganistanu przed 2014 rokiem

Szef MSZ Francji Alain Juppe oświadczył w środę, że nie może wykluczyć wycofania żołnierzy francuskich z Afganistanu przed 2014 rokiem. Dzień po spotkaniu z premierem Pakistanu Yousufem Razą Gilanim minister podkreślił też konieczność współpracy z tym krajem.

Podziel się
Dodaj komentarz

Szef MSZ Francji Alain Juppe oświadczył w środę, że nie może wykluczyć wycofania żołnierzy francuskich z Afganistanu przed 2014 rokiem. Dzień po spotkaniu z premierem Pakistanu Yousufem Razą Gilanim minister podkreślił też konieczność współpracy z tym krajem.

W wywiadzie dla telewizji France 24 Juppe powiedział, że Francja "da sobie czas na zastanowienie, żeby zobaczyć, jakie będą w najbliższych miesiącach konsekwencje" śmierci przywódcy Al-Kaidy Osamy bin Ladena, zastrzelonego w nocy z niedzieli na poniedziałek w Pakistanie przez amerykańskich komandosów.

W kwestii wycofania się z Afganistanu przed 2014 rokiem Juppe powiedział: "To jedna z możliwości, nad jakimi będziemy się zastanawiać. Amerykanie też się nad tym zastanawiają".

Powodem "naszej obecności w Afganistanie (...) nie było wyeliminowanie bin Ladena, ale pomoc afgańskiemu rządowi w rozciągnięciu władzy nad całym obszarem Afganistanu i zapewnienie pokoju i demokracji jego mieszkańcom" - dodał szef francuskiej dyplomacji.

"Niestety cel ten nie został jeszcze osiągnięty - przyznał Juppe. - Mam nadzieję, że śmierć bin Ladena umożliwi nam zrobienie postępów".

W lipcu 2011 roku oddziały afgańskie mają przejąć od sił międzynarodowych odpowiedzialność za bezpieczeństwo w pierwszych siedmiu miastach i prowincjach Afganistanu. Zgodnie z planami NATO, do końca 2014 roku zostanie to rozszerzone na cały kraj.

Juppe, który we wtorek dziwił się, że bin Laden mógł mieszkać w Abbottabadzie, garnizonowym mieście niedaleko Islamabadu, bez wiedzy pakistańskich władz, powiedział, że pytał o to tego dnia wieczorem premiera Gilaniego.

"Odpowiedział, że to porażka pakistańskich służb specjalnych. W każdym razie uważam, że powinno się unikać wszelkiego antagonizmu w relacjach z Pakistanem, to duży kraj wszyscy jesteśmy zainteresowani, by mieć z nim dobre relacje i aby z nami współpracował" - podkreślił Juppe.

"Uważam, że nastąpi teraz zwrot w dobrym kierunku; premier Pakistanu zapewnił mnie wczoraj o chęci współpracy" - dodał francuski minister. "Nie uda nam się znaleźć rozwiązania w Afganistanie, długookresowego rozwiązania politycznego, jeśli nie będziemy w zaufany sposób współpracować z Pakistanem" - powiedział Juppe. (PAP)

keb/ ap/

8910933

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz