Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSZ: mamy nowy impuls w staraniach o Dom Polski we Lwowie

0
Podziel się:

Przekazanie Domu Narodowego w Przemyślu Związkowi Ukraińców w Polsce jest
dla MSZ "nowym impulsem" w staraniach na rzecz uzyskania Domu Polskiego we Lwowie - powiedział w
czwartek w Sejmie wiceszef MSZ Jan Borkowski.

Przekazanie Domu Narodowego w Przemyślu Związkowi Ukraińców w Polsce jest dla MSZ "nowym impulsem" w staraniach na rzecz uzyskania Domu Polskiego we Lwowie - powiedział w czwartek w Sejmie wiceszef MSZ Jan Borkowski.

Przypomniał - odpowiadając na pytanie posłów PO: Marka Rząsy i Piotra Tomańskiego - że 3 września samorząd Przemyśla zdecydował o przekazaniu w tym mieście budynku Ukraińskiego Domu Narodowego organizacjom mniejszości ukraińskiej w Polsce.

"To nadaje nowy impuls staraniom MSZ o uzyskanie lokalizacji dla Domu Polskiego we Lwowie" - ocenił wiceminister.

Jak dodał, tuż przed wrześniową sesją Rady Miejskiej Przemyśla do radnych trafiła odezwa Rady Miejskiej Lwowa, w której lwowscy samorządowcy proszą o przekazanie społeczności ukraińskiej budynku w Przemyślu, ale jednocześnie zapewniają o gotowości wyjścia naprzeciw życzeniom Polaków w sprawie utworzenia Domu Polskiego we Lwowie.

Borkowski poinformował, że po decyzji władz przemyskich o przekazaniu domu społeczności ukraińskiej konsul generalny RP we Lwowie otrzymał polecenie "niezwłocznego podjęcia starań wobec władz lwowskich o spełnienie składanych obietnic". Wiceszef MSZ powiedział, że przygotowane już zostało wystąpienie do władz lwowskich, w których polski konsulat przypomina m.in. wszystkie deklaracje składane stronie polskiej w sprawie Domu Polskiego.

Borkowski zwrócił uwagę, że od ponad dziesięciu lat trwają polskie starania o utworzenie Domu Polskiego we Lwowie oraz poszukiwania odpowiedniego obiektu na ten cel. Wiceminister przyznał, że praktycznie wszystkie zaproponowane dotąd przez Radę Miejską Lwowa lokalizacje dla Domu Polskiego nie były do zaakceptowania z różnych względów (złe położenie, wygórowana cena, trudna sytuacja formalna).

Borkowski dodał, że obiekt musi być administrowany przez społeczność Polaków zamieszkujących na Ukrainie. Tak by - jak mówił wiceminister - "ten dom nie stał się kłopotem, a funkcjonował jak najlepiej". (PAP)

eaw/ ura/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)