Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSZ: na Haiti pozostaje troje Polaków

0
Podziel się:

Obecnie na Haiti - oprócz grupy polskich ratowników - przebywa jeszcze
troje Polaków - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik MSZ Piotr Paszkowski. Jak dodał, dwie
osoby zdecydowały się pozostać na Haiti, jedna chce wrócić do Polski.

Obecnie na Haiti - oprócz grupy polskich ratowników - przebywa jeszcze troje Polaków - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik MSZ Piotr Paszkowski. Jak dodał, dwie osoby zdecydowały się pozostać na Haiti, jedna chce wrócić do Polski.

"Dwie osoby zaangażowane są w udzielanie pomocy ofiarom wtorkowego trzęsienia ziemi" - powiedział Paszkowski.

Trzecia - jak informuje MSZ - wyraziła wolę powrotu do Polski i resort spraw zagranicznych planuje możliwość jej ewakuacji z pozbawionego komunikacji lądowej miasta Jackmel - położonego około 40 km od Port-au-Prince.

MSZ podało w komunikacie, że dotychczas w ramach współpracy konsularnej państw UE ewakuowano obywatelkę polską wraz z jej mężem - obywatelem Haiti.

W piątek na Haiti udali się polscy ratownicy. Są jedną z 44 ekip pracujących na miejscu tragedii. Wielu ratowników z innych krajów nie dotarło jeszcze na miejsce, mają bowiem problemy z transportem.

Także Polakom dotarcie na miejsce trzęsienia ziemi zajęło wiele godzin. Droga, którą polska ekipa ratownicza zmierzała ze stolicy Dominikany Santo Domingo (gdzie Polacy wylądowali) do Port-au-Prince jest trudno przejezdna ze względu na zniszczoną infrastrukturę i duże natężenie ruchu. Ponadto w niektórych punktach istnieje niebezpieczeństwo osunięć ziemi.

Na Haiti poleciało w sumie 54 strażaków z Nowego Sącza, Warszawy, Gdańska, Łodzi i 10 psów wyszkolonych w poszukiwaniu żywych osób pod gruzami. Wyposażeni są w specjalistyczny sprzęt ratowniczy, m.in. geofony, kamery wziernikowe i termowizyjne oraz sprzęt mechaniczny i hydrauliczny do odgruzowywania.

Trzęsienie ziemi o sile 7 lub 7,3 st. (agencje podają różne informacje) nawiedziło Haiti we wtorek. To najsilniejszy wstrząs w tym regionie od ponad 200 lat. Centrum stolicy, Port-au-Prince, jest zniszczone.

WHO oraz Panamerykańska Organizacja Zdrowia (PAHO) szacują, że liczba ofiar śmiertelnych wynosi od 40 do 50 tysięcy - napisało Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA).

Szacunki te potwierdzają najnowsze dane podane przez władze Haiti, według których we wtorkowym trzęsieniu ziemi zginęło 50 tys. osób, 250 tys. odniosło obrażenia, a 1,5 mln zostało pozbawionych dachu nad głową. Wcześniej minister spraw wewnętrznych Haiti Paul Antoine Bien-Aime mówił, że liczba ofiar śmiertelnych może sięgać nawet 200 tys. osób. (PAP)

eaw/ par/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)