Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSZ o konsultacjach projektu Planu Współpracy z Polonią na 2012 rok

0
Podziel się:

Krótkie konsultacje z organizacjami polonijnymi projektu Planu Współpracy z
Polonią i Polakami za granicą na 2012 rok podyktowane są kończącymi się w parlamencie pracami nad
budżetem na 2012 rok - powiedział dyrektorem Departamentu Współpracy z Polonią Maciej Szymański.

Krótkie konsultacje z organizacjami polonijnymi projektu Planu Współpracy z Polonią i Polakami za granicą na 2012 rok podyktowane są kończącymi się w parlamencie pracami nad budżetem na 2012 rok - powiedział dyrektorem Departamentu Współpracy z Polonią Maciej Szymański.

Szymański odniósł się w ten sposób do uwag organizacji polonijnych dotyczących trybu przeprowadzanych przez MSZ konsultacji ws. projektu Planu Współpracy z Polonią i Polakami za granicą w bieżący rok, które ich zdaniem, są zbyt pospieszne.

Przygotowany przez MSZ projekt Planu Współpracy z Polonią i Polakami za granicą został przekazany do konsultacji organizacjom, które w ciągu ostatnich pięciu lat korzystały z senackich środków na opiekę nad Polonią i Polakami, a także tym, które w Senacie złożyły swoje projekty już na 2012 r.

W specjalnym liście rozesłanym wraz z planem resort zachęcał, aby zgłaszać do niego uwagi, spostrzeżenia i propozycje modyfikacji; był na to czas do 14 lutego.

Szymański powiedział we wtorek dziennikarzom, że jeśli w parlamencie zapadnie decyzja o przekazaniu MSZ jakiejś części pieniędzy na Polonię w tegorocznym budżecie, to resort musi być gotowy do ich wydatkowania.

"Ile by ich nie było, my musimy być gotowi, mieć podstawy do racjonalnego funkcjonowania, stąd my sami nie mamy czasu na rozwodzenie się jeszcze bardziej szczegółowe i dlatego poprosiliśmy o tak szybki tryb konsultowania" - zaznaczył Szymański.

Jak jednocześnie przyznał zdaje sobie sprawę z tego, iż to nie jest czas, w którym można byłoby szczegółowo i dogłębnie przeanalizować całość dokumentu.

"Część projektów jest realizowanych już od początku roku, część jest przewidzianych do realizacji w kwietniu, maju. Jeśli wtedy skończylibyśmy konsultacje i wtedy ogłosilibyśmy konkurs, środki zaczęłyby docierać do tych, którzy ich potrzebują do działania w drugiej połowie roku" - podkreślił Szymański.

Wiceminister spraw zagranicznych Jan Borkowski powiedział, że szybki tryb konsultacji jest podyktowany przede wszystkim interesem beneficjentów, czyli organizacji polonijnych, które będą mogły brać udział w konkursach.

Szymański poinformował, że do wtorku do MSZ wpłynęło około 100 opinii od różnych organizacji; wśród nich pozytywne, jak i krytyczne, choć tych drugich - według niego - jest niedużo.

"Chwalony jest układ planu, jego przejrzystość i zawartość" - mówił. Krytyczne uwagi dotyczą pominięcia w planie globalnych organizacji polonijnych, jak np. Europejska Unia Wspólnot Polonijnych. "My ich nie pomijamy. Może to jest niedostatecznie wyartykułowane i to uwzględnimy" - powiedział Szymański.

Borkowski podkreślił, że projekt przygotowany przez MSZ bierze pod uwagę m.in. strukturę wydatkowania środków przez Senat, słabości dotychczasowego systemu. "Ale wszystkie wypracowane przez 20 lat instrumenty chcemy podtrzymać np. współpracę z organizacjami pozarządowymi" - zapewnił.

Wiceminister dodał, że pośrednikami pomiędzy środkami budżetu państwa, a organizacjami polonijnymi będą organizacje pozarządowe zarejestrowane w Polsce. "One pozostają naszym ważnym partnerem w tym procesie, czyli za ich pośrednictwem organizacje polonijne składają wnioski do konkursu" - powiedział.

Sejm uchwalając budżet na 2012 r., zdecydował, że 65,6 mln zł na współpracę z Polonią i Polakami za granicą zostało przeniesione z Kancelarii Senatu do MSZ. Budżetem w środę zajmie się Senat. W zeszłym tygodniu senacka Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą zaproponowała poprawkę przywracającą Senatowi środków na współpracę z Polonią. (PAP)

joko/ par/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)