Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MSZ o pomocy Polski dla Haiti

0
Podziel się

Pomoc, jaką Polska przekazała poszkodowanym w trzęsieniu ziemi na Haiti, to
blisko 6 mln złotych - poinformował w czwartek rzecznik MSZ Piotr Paszkowski

bEiGzCCt

Pomoc, jaką Polska przekazała poszkodowanym w trzęsieniu ziemi na Haiti, to blisko 6 mln złotych - poinformował w czwartek rzecznik MSZ Piotr Paszkowski

W komunikacie przekazanym PAP Paszkowski podkreślił, że decyzje o formie pomocy, jakiej udzielił nasz kraj, były podjęte w oparciu o informacje oraz raporty międzynarodowych organizacji działających w Haiti.

"Informacje te wskazywały, iż najefektywniejszym sposobem działań będzie udzielenie bezpośredniej pomocy poprzez wydelegowanie samowystarczalnej i profesjonalnie przygotowanej grupy ratowników oraz przekazanie natychmiastowej pomocy materialnej w postaci leków i żywności" - czytamy w komunikacie.

bEiGzCCv

Według MSZ, Polska przeznaczyła 5 mln zł na wysłanie do Haiti dwóch samolotów rządowych z ekipą 54 ratowników i sprzętem poszukiwawczym, a także żywnością i lekarstwami.

Pomoc w gotówce dla zniszczonego trzęsieniem ziemi kraju wyniosła 700 tys. zł - w tym 50 tys. dolarów Polska przekazała na rzecz Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, 200 tys. dolarów na rzecz Światowego Programu Żywnościowego, w porozumieniu z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Działania Polski w zakresie udzielanej pomocy są uzgadniane i koordynowane z UE oraz z ONZ.

MSZ poinformowało też, że w poniedziałek wiceminister SZ Paweł Wojciechowski wziął udział w telekonferencji dotyczącej pomocy dla Haiti, zorganizowanej z inicjatywy ministra SZ Francji. Wzięli w niej udział ministrowie SZ Wielkiej Brytanii, Niemiec, Hiszpanii, Włoch, a także Wysoki Przedstawiciel UE ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Catherine Ashton.

bEiGzCCB

Według wstępnych danych, w zeszłotygodniowym trzęsieniu ziemi zginęło 75 tys. osób. W środę doszło tam do kolejnego silnego trzęsienia; nie ma jednak informacji o kolejnych ofiarach. (PAP)

tgo/ abr/ gma/

bEiGzCCW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)