Notowania

wiadomości
11.02.2011 18:50

MSZ o ustąpieniu Mubaraka: otwiera się nowy rozdział w historii Egiptu

Decyzja prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka o ustąpieniu ze stanowiska i przekazaniu pełni władzy Najwyższej Radzie Wojskowej otwiera nowy rozdział w historii Egiptu - czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych przesłanym w piątek PAP.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Decyzja prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka o ustąpieniu ze stanowiska i przekazaniu pełni władzy Najwyższej Radzie Wojskowej otwiera nowy rozdział w historii Egiptu - czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych przesłanym w piątek PAP. *

Polska - czytamy w oświadczeniu MSZ - "wyraża nadzieję, że rozpoczęty właśnie proces zmian - zgodnie z oczekiwaniami egipskiego społeczeństwa dobitnie wyrażonymi podczas ostatnich protestów - zaowocuje wkrótce przygotowaniem reform konstytucyjnych niezbędnych do przeprowadzenia wolnych wyborów prezydenckich i parlamentarnych, gwarantujących powodzenie i trwałość demokratycznej transformacji".

MSZ wyraził także przekonanie, że wyłoniony w wyniku zmian nowy prezydent, parlament i cywilny rząd podejmą "niezwłocznie trudne zadanie wdrożenia reform gospodarczych i politycznych, koniecznych dla stworzenia warunków umożliwiających realizację słusznych aspiracji wszystkich Egipcjan".

"Prawdziwie demokratyczny Egipt, otwarty na współpracę ze światem oraz żyjący w pokoju i harmonii ze wszystkimi sąsiadami, ma szansę przyczynić się do umocnienia stabilizacji i pokoju w regionie, w tym osiągnięcia oczekiwanego przełomu w procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie" - czytamy.

Szef MSZ Radosław Sikorski powiedział PAP, że wydarzenia w Egipcie potwierdzają potrzebę działań na rzecz wzmocnienia społeczeństwa obywatelskiego w całym sąsiedztwie Unii Europejskiej zarówno na południu, jak i na wschodzie.

Jak podkreślono w komunikacie MSZ, "może przy tym liczyć na wsparcie i pomoc ze strony wszystkich prawdziwych przyjaciół, w tym Polski".

"Jesteśmy przeświadczeni, iż wydarzenia w Egipcie, tak jak wcześniej w Tunezji staną się inspiracją dla procesów demokratyzacji w całym sąsiedztwie Unii Europejskiej - zarówno na Południu, jak na Wschodzie" - głosi oświadczenie MSZ.(PAP)

sdd/ mok/ bk/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz