Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSZ: Polska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Sudanem Południowym

0
Podziel się:

Rzeczpospolita Polska nawiązała w czwartek stosunki dyplomatyczne z
Republiką Sudanu Południowego - poinformowało w komunikacie przekazanym PAP Biuro Rzecznika
Prasowego MSZ.

Rzeczpospolita Polska nawiązała w czwartek stosunki dyplomatyczne z Republiką Sudanu Południowego - poinformowało w komunikacie przekazanym PAP Biuro Rzecznika Prasowego MSZ.

Uroczystość odbyła się w stolicy Sudanu Południowego - Dżubie. Podpisy na dokumencie o nawiązaniu stosunków dyplomatycznych złożyli ambasador RP w Etiopii (akredytowany także w Dżibuti, Sudanie Południowym i przy Unii Afrykańskiej) Jacek Jankowski oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Współpracy Międzynarodowej Sudanu Południowego Charles Manyang D'Awol.

"Nawiązanie stosunków dyplomatycznych pomiędzy naszymi krajami, to milowy krok w rozwoju relacji dwustronnych. Otwiera szeroko możliwości współpracy politycznej na arenie międzynarodowej oraz pozwoli skutecznie wspierać polskich przedsiębiorców zainteresowanych miejscowym rynkiem. Ułatwi też realizację licznych inicjatyw w ramach polskiej pomocy rozwojowej" - powiedział po podpisaniu umowy ambasador Jankowski.

Minister Charles Manyang d'Awol podziękował za zadeklarowaną przez polską stronę gotowość do współpracy. "Wsparcie Polski byłoby szczególnie istotne w takich dziedzinach jak transfer technologii, inwestycje w sektory infrastruktury, energetyki i rolnictwa" - powiedział. Wyraził także szczególne zainteresowanie ofertą stypendialną skierowaną do młodzieży.

Republika Sudanu Południowego jest najmłodszym państwem świata, które uzyskało niepodległość 9 lipca 2011 r. Sudan Południowy proklamował niepodległość na mocy porozumień pokojowych, które w 2005 roku zakończyły trwającą 22 lata wojnę domową. W tej najdłuższej wojnie domowej w historii Afryki zginęły ponad 2,5 mln ludzi, a 4 mln były zmuszone uciekać przed walkami.

Podział Sudanu, największego państwa Afryki, pozostawił długą listę nierozwiązanych sporów, które w kwietniu 2012 roku doprowadziły do ostrych walk na polach naftowych w rejonie pogranicza.

W styczniu 2012 roku Dżuba zakręciła kurek z ropą po załamaniu się negocjacji w sprawie opłat za korzystanie z rurociągu. Tym samym gospodarka Sudanu Południowego została pozbawiona głównego źródła dochodów - zysków ze sprzedaży 350 tys. baryłek ropy dziennie.

Pod presją ze strony ONZ i Unii Afrykańskiej obie strony rozpoczęły negocjacje we wrześniu 2012 roku. Zgodzono się na utworzenie zdemilitaryzowanej strefy buforowej na pograniczu i uzgodniono warunki, na jakich ropa naftowa ma płynąć rurociągiem z Sudanu Płd. do północnego sąsiada. Mimo zawartego porozumienia żadna ze stron nie wycofała dotąd swych wojsk z granicy mierzącej 2 tys. km.(PAP)

mzk/ mok/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)