Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSZ: polsko-jordańskie konsultacje nt. Syrii i Bliskiego Wschodu

0
Podziel się:

Sytuacja w Syrii oraz wykorzystanie na Bliskim Wschodzie nowych mechanizmów
demokratyzacyjnych były tematami środowej rozmowy wiceministra spraw zagranicznych Jerzego
Pomianowskiego z sekretarzem generalnym MSZ Jordanii Mohamedem Ali Daher Nosour - poinformowały
służby prasowe MSZ.

Sytuacja w Syrii oraz wykorzystanie na Bliskim Wschodzie nowych mechanizmów demokratyzacyjnych były tematami środowej rozmowy wiceministra spraw zagranicznych Jerzego Pomianowskiego z sekretarzem generalnym MSZ Jordanii Mohamedem Ali Daher Nosour - poinformowały służby prasowe MSZ.

W komunikacie przesłanym PAP Biuro Rzecznika Prasowego MSZ zwróciło uwagę, że czterodniowa wizyta w Warszawie sekretarza generalnego MSZ Jordanii przypada na miesiąc przed 50. rocznicą utworzenia polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego w Ammanie. W trakcie konsultacji ministrowie rozmawiali też o planach obchodów tego jubileuszu.

Jako jedną z okazji do uczczenia rocznicy Pomianowski zaprezentował Regionalne Forum Gospodarcze, które odbędzie się 12 maja w Ammanie. Organizatorem jest polska ambasada, a udział wezmą przedstawiciele MSZ, MON i MG.

Ważnym tematem rozmowy - poinformowało Biuro - była też sytuacja w Syrii. "Prezydent Asad powinien ustąpić, gdyż kontynuacja kryzysu syryjskiego grozi poważną destabilizacją w całym regionie, czego przykładem są obecne napięcia w Libanie" - powiedział Mohamed Ali Daher Nosour.

Podkreślił, że sytuacja mniejszości etniczno-religijnych w Syrii zasadniczo różni się od sytuacji w Iraku, Egipcie czy Tunezji oraz zaznaczył, że relacje Jordanii z Syrią są wyjątkowe (w Jordanii przebywa około 1 mln syryjskich uchodźców)
.

Ministrowie rozmawiali też o sytuacji na Bliskim Wschodzie po wydarzeniach Arabskiej Wiosny oraz o możliwości wykorzystania nowych mechanizmów wsparcia przemian demokratyzacyjnych i budowy państwa prawa oraz współpracy ze społeczeństwem obywatelskim w państwach Południowego Sąsiedztwa UE. Pomóc w tym ma w szczególności nowo utworzony Europejski Fundusz na rzecz Demokracji (European Endowment for Democracy - EED), którego szefem jest wiceminister Pomianowski. (PAP)

mzk/ mok/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)