Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSZ: powstanie specjalny portal internetowy dotyczący Polonii

0
Podziel się:

Stworzenie specjalnego portalu internetowego, jako nowego narzędzia do
komunikacji z Polonią i Polakami mieszkającymi za granicą - to jedno planowanych działań, jakie
znalazły się projekcie rządowego programu dotyczącego współpracy z Polonią.

Stworzenie specjalnego portalu internetowego, jako nowego narzędzia do komunikacji z Polonią i Polakami mieszkającymi za granicą - to jedno planowanych działań, jakie znalazły się projekcie rządowego programu dotyczącego współpracy z Polonią.

W czwartek z projektem "Rządowego programu współpracy z Polonią i Polakami za granicą" zaznajomili się członkowie sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą. Jak zaznaczył wiceminister spraw zagranicznych Jan Borkowski projekt jest obecnie w końcowej fazie konsultacji. "Wkrótce zostanie skierowany na Komitet Stały Rady Ministrów" - poinformował.

"Celem tego dokumentu jest aktualizacja i modyfikacja dotychczasowej polityki rządu w sprawach Polonii poprzez jasne określenie nowego celu strategicznego" - powiedział wiceminister. W projekcie za cel strategiczny uznano: "Uzyskanie zrozumienia i skutecznego poparcia dla polskiej racji stanu i polskiej polityki zagranicznej oraz skorzystanie z potencjału Polonii i Polaków za granicą do promocji i budowy pozytywnego wizerunku Polski w świecie".

Wśród zadań priorytetowych zapisanych w projekcie jest m.in. "włączenie w sferę działań programu niezrzeszonych osób polskiego pochodzenia i środowisk wykorzystując nowoczesne formy integracji (stowarzyszenia zawodowe, grupy zainteresowań, grupy integrujące się bez wyraźnych struktur, środowiska skupione wokół portali internetowych) itp".

Zgodnie z programem integracji Polonii i Polaków za granicą służyć ma m.in. specjalny portal internetowy, ma on służyć także kontaktom z Polonią. Bazą do stworzenia portalu są materiały gromadzone podczas tworzenia "Atlasu polskiej obecności za granicą". Publikacja ta ma mieć formę książkową i ukazać się w czwartym kwartale tego roku. "Atlas ma być funkcjonalnym, ale też bardzo efektownym dokumentem służącym informacji i promocji" - zaznaczył Borkowski.

"Obfitość materiału zebranego podczas prac nad Atlasem nie zostanie zmarnowana, znajdzie też swoje odzwierciedlenie w portalu. Ze względu na to, że Atlas ma mieć formę książki ilość informacji, jakie tam się znajdą siłą rzeczy musi być ograniczona. Informacje, które nie trafią do Atlasu będą dostępne na portalu" - poinformował dyrektor departamentu Współpracy z Polonią MSZ, Maciej Szymański.

Jądro portalu ma stanowić właśnie baza danych o polskiej obecności za granicą. "Gromadzimy bazę osób, które funkcjonują tam publicznie, a choć raz przyznały się do polskiego pochodzenia" - powiedział Szymański. Jak zaznaczył ma to być baza społeczna, tworzona wspólnie z samą Polonią.

Zgodnie z projektem programu portal ma być też miejscem kojarzenia pojedynczych ludzi, organizacji, instytucji w Polsce i za granicą. Jego funkcją będzie też dostarczanie wiedzy o Polsce, docieranie do najczęściej poszukiwanych materiałów udostępnianych w internecie (polska muzyka, film). Poprzez portal Polonia i Polacy za granicą mają być wyposażani w polskie materiały promocyjne odpowiednie do upowszechniania w konkretnych środowiskach opiniotwórczych państw zamieszkania.

W projekcie programu rządowego wśród zadań priorytetowych zapisano także m.in. zachęcanie Polonii i Polaków za granicą do integracji w miejscowe społeczności na poziomie politycznym (branie czynnego i biernego udziału w wyborach lokalnych, udział w partiach politycznych), kulturowym, językowym i pracowniczym w państwach pobytu. Położono te nacisk na promocję języka i kultury polskiej, dążenie do zapewnienia pełnej realizacji praw polskich mniejszości narodowych w poszczególnych państwach, współdziałanie z tradycyjnymi organizacjami Polonii i Polaków za granicą, a także aktywizację na rzecz promocji polskiej gospodarki za granicą.

Członkowie komisji sejmowej odnosząc się do projektu zwrócili uwagę na konieczne ich zdaniem silne zaakcentowanie działań skierowanych do najmłodszych członków Polonii, do dzieci i młodzieży.

Według Borkowskiego, program rządowy będzie działał mobilizująco na działania poszczególnych organów administracji rządowej na rzecz realizacji zadań priorytetowych, a także na wzajemną korelację tych działań. "Mam nadzieję, że program będzie też inspiracją dla wszelkich instytucji działających na rzecz Polonii i Polaków za granicą" - dodał. (PAP)

dsr/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)