Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSZ przygotowało projekt regulujący status biura ODIHR w Warszawie

0
Podziel się:

Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE z siedzibą w
Warszawie będzie mogło kupować nieruchomości, zaciągać zobowiązania oraz pozywać i być pozywanym -
takie założenia zawiera projekt ustawy o ODIHR przygotowanej przez MSZ, zgodnie z którym biuro to
ma posiadać zdolność prawną.

Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE z siedzibą w Warszawie będzie mogło kupować nieruchomości, zaciągać zobowiązania oraz pozywać i być pozywanym - takie założenia zawiera projekt ustawy o ODIHR przygotowanej przez MSZ, zgodnie z którym biuro to ma posiadać zdolność prawną.

Projekt ustawy - udostępniony na stronie internetowej resortu spraw zagranicznych - ma na celu uregulowanie statusu prawnego ODIHR, przysługujących tej instytucji oraz jej funkcjonariuszom immunitetów i przywilejów, jak również potwierdzenie międzynarodowych zobowiązań Polski.

MSZ argumentuje, że nieuregulowany w sposób właściwy status Biura ODIHR na terytorium Polski może stać się pretekstem do ponowienia przez niektóre państwa postulatu przeniesienia siedziby ODIHR do Wiednia.

Projektowana ustawa - według MSZ - stwarza możliwość precyzyjnego określenia katalogu zobowiązań Polski wobec ODIHR: gwarancji immunitetów, zwrotu podatku VAT oraz zobowiązania do ponoszenia kosztów zapewnienia siedziby.

Obecnie Polska nie ponosi kosztów wynajmu siedziby ODIHR w Warszawie, gdyż pomieszczenia biurowe dla tej instytucji są udostępnione przez Ministerstwo Sprawiedliwości. MSZ zaznacza jednak, że umowa najmu tych pomieszczeń zawarta jest do końca 2009 r. Obecnie z budżetu MSZ pokrywane są koszty ochrony, ubezpieczenia budynku, podatku od nieruchomości (łącznie ok. 15 tys. zł miesięcznie).

Od stycznia 2010 r. rząd zobowiązany będzie do zapewnienia ODIHR nowej siedziby. Jak podaje MSZ, biorąc pod uwagę planowany wzrost zatrudnienia w Biurze do 185 osób niezbędne będzie wynajęcie około 3500 m2 powierzchni biurowej, spełniającej wysokie standardy przewidziane przez OBWE.

Według resortu spraw zagranicznych, jeśli trzeba będzie wynająć od 2010 roku siedzibę dla ODIHR na wolnym rynku, będzie to kosztować rocznie maksymalnie ok. 3,3 mln zł. MSZ zaznacza jednak, że można przedłużyć umowę najmu obecnej siedziby ODIHR na dotychczasowych zasadach od Ministerstwa Sprawiedliwości, o ile ten resort wyrazi na to zgodę.

Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE z siedzibą w Warszawie zostało ustanowione na mocy postanowień Karty Paryskiej Nowej Europy w roku 1990 jako Biuro Wolnych Wyborów. Mandat ODIHR obejmuje obecnie promowanie praw człowieka, demokracji i rządów prawa. Biuro m.in. organizuje misje obserwujące przebieg wyborów, zapewnia ekspertyzy i szkolenia dotyczące zagadnień konstytucyjnych i prawnych. (PAP)

eaw/ ura/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)