Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSZ: raport PISM opisuje "stan historyczny"

0
Podziel się:

Raport PISM, który informuje m.in., że wśród 115 ambasadorów UE tylko dwóch
pochodzi z nowych krajów członkowskich - Litwy i Węgier - opisuje "pewien stan historyczny" -
powiedział w poniedziałek dyrektor Departamentu Polityki Europejskiej w MSZ Artur Harazim.

Raport PISM, który informuje m.in., że wśród 115 ambasadorów UE tylko dwóch pochodzi z nowych krajów członkowskich - Litwy i Węgier - opisuje "pewien stan historyczny" - powiedział w poniedziałek dyrektor Departamentu Polityki Europejskiej w MSZ Artur Harazim.

Przedstawiony w poniedziałek raport Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych informuje ponadto, że na ponad 1700 pracowników w Komisji Europejskiej zajmujących się służbą dyplomatyczną jest tylko 36 Polaków. Raport "Analiza obsady stanowisk delegatur Unii Europejskiej w przededniu powołania Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych" został zaprezentowany przez jego autorów: Ryszardę Formuszewicz oraz Jakuba Kumocha.

Odnosząc się do raportu Harazim zaznaczył na poniedziałkowym briefingu prasowym w Warszawie, że PISM opisuje "pewien stan historyczny". "Stan zatrudnienia na stanowiskach szefów delegacji Komisji Europejskiej, które 1 stycznia (2009 roku) stały się delegacjami Unii Europejskiej" - powiedział.

Jak dodał, podobne, "może nie tak precyzyjne" dane jak te zawarte w raporcie, były znane resortowi spraw zagranicznych już wcześniej. "One były nam potrzebne przy negocjacjach, które prowadziły do utworzenia Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych" - podkreślił dyrektor.

Jak zaznaczył, MSZ "doskonale wiedział, że Polska jest na stanowiskach urzędniczych (UE) niedoreprezentowana". Z tego powodu - mówił - MSZ bardzo zależało na tym, aby odpowiednie zapisy, które miałyby tę sytuację poprawić, znalazły się w dokumencie dotyczącym powołania ESDZ.

"Stąd zapis o równowadze geograficznej oraz - co najważniejsze - o mechanizmie monitorowania tej równowagi" - podkreślił Harazim. Jak powiedział, wysoka przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej Catherine Ashton będzie co roku informowała ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich, w jaki sposób realizuje zasady równowagi geograficznej w SDZ.

Harazim zaznaczył, że Ashton prowadzi obecnie nabór na trzy grupy stanowisk w ESDZ.

"Spodziewany się, że lada tydzień, a może lada dzień ogłosi swoje decyzje co do 30 stanowisk szefów delegacji Unii Europejskiej" - podkreślił. Jak dodał, proces rekrutacji na tę grupę stanowisk rozpoczął się późną wiosną tego roku.

Poinformował, że kilka dni temu Ashton rozpoczęła też nabór na "dodatkowe, nowotworzone stanowiska w ESDZ, w placówkach unijnych". Chodzi o "około 80 stanowisk oficerów politycznych, zastępców szefów delegacji, szefów wydziałów politycznych w przedstawicielstwach UE".

"(Ashton) prowadzi też nabór na dziesięć najwyższych stanowisk w ESDZ i decyzje co do ich obsadzenia powinny zapaść w ciągu paru tygodni" - dodał.

Jak zaznaczył, jeżeli chodzi o stanowiska urzędnicze w ESDZ, to rekrutacja na nie przebiega w oparciu o otwarte konkursy. "Natomiast jeżeli chodzi o dyplomatów z państw członkowskich (skierowanych do pracy w ESDZ - PAP), myślimy, że około 20-30 osób docelowo powinno pochodzić z polskiego MSZ. Docelowo, czyli za parę lat, w momencie, kiedy będziemy mieli pełną strukturę ESDZ" - powiedział. Dodał, że ESDZ "osiągnie pełną skuteczność działania" w 2013 roku.

Zaznaczył ponadto, że obsada najwyższych stanowisk w ESDZ leży w gestii wysokiej przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej. "Uważamy, że państwo tej rangi, co Polska, powinno być reprezentowane w ścisłym kierownictwie ESDZ od samego początku jej formalnego powstania" - oświadczył.

Zaznaczył, że "obecnie jesteśmy w takim momencie, że decyzja o powstaniu ESDZ została już formalnie przyjęta natomiast sama służba powstanie formalnie 1 grudnia 2010 roku w rocznicę wejścia w życie Traktatu z Lizbony".(PAP)

mzk/ par/ mow/

raport
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)