Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSZ: Sikorski i Fabius m.in. o Syrii i polityce obronności UE

0
Podziel się:

#
dochodzą kolejne informacje
#

# dochodzą kolejne informacje #

29.08. Warszawa (PAP) - Sytuacja w Syrii, wspólna polityka obronności i bezpieczeństwa UE, listopadowy szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie oraz relacje dwustronne były tematami czwartkowego spotkania w Paryżu szefów MSZ Polski i Francji Radosława Sikorskiego i Laurenta Fabiusa.

Ministrowie stanowczo potępili prawdopodobne użycie broni chemicznej na przedmieściach Damaszku. Sikorski i Fabius wymienili się też stanowiskami na temat możliwej interwencji międzynarodowej w Syrii. "Po środowej wypowiedzi premiera Tuska nasze stanowisko nie było zaskoczeniem dla strony francuskiej" - zaznaczył rzecznik MSZ Marcin Bosacki.

Premier Donald Tusk oświadczył w środę, że Polska nie przewiduje uczestnictwa w interwencji w Syrii. Według niego, atak zbrojny w Syrii nie może przynieść pożądanych efektów, a za takie uważa zatrzymanie fali zbrodni na terenie tego kraju. "Rozmawiałem z ministrem Sikorskim i prosiłem, żeby przekazał informację partnerom, że Polska nie przewiduje uczestnictwa w żadnym typie interwencji w Syrii" - powiedział szef polskiego rządu.

Jak podaje MSZ, głównym tematem paryskiego spotkania szefów dyplomacji Polski i Francji były stosunki dwustronne. Ministrowie zgodzili się, że współpraca polityczna, ale też gospodarcza i kulturalna między naszymi krajami jest najintensywniejsza od 1989 roku. Relacje polsko-francuskie są obecnie najlepsze w historii - podkreślił Laurent Fabius, cytowany w komunikacie polskiego MSZ.

Ważnym tematem paryskiej wizyty szefa polskiej dyplomacji była też polityka bezpieczeństwa UE. Z ministrem Fabiusem rozmawiał o koordynacji i wzmacnianiu struktur oraz procedur dowódczych państw UE. Jako gość francuskiej narady ambasadorów Sikorski - wraz z minister spraw zagranicznych Włoch Emmą Bonino, ministrem obrony Francji Jean-Yves Le Drianem i sekretarzem generalnym Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych Pierre Vimontem - wziął udział w panelu "Jak poprawić zaangażowanie Europy w reagowanie na sytuacje kryzysowe?".

"We współczesnym, coraz bardziej niepewnym świecie +Europe de la defense+ jest już nie tylko jednym z wariantów - to prawdziwa konieczność" - podkreślił polski minister w rozmowie z francuskimi ambasadorami.

Szefowie dyplomacji Polski i Francji rozmawiali także o współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego oraz o listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Jak podaje MSZ Sikorski podkreślił, że przyjęcie umów stowarzyszeniowych z Ukrainą, Mołdawią, Gruzją i Armenią prowadziłoby do przyjęcia przez te państwa prawie 60 proc. dorobku prawnego Unii Europejskiej.

MSZ informuje także, że nawiązując do przyszłorocznych wyborów europejskich Sikorski wskazał na "ryzyko wzmocnienia obecności w Parlamencie Europejskim sił populistycznych i antyeuropejskich", opowiedział się za wyborem części eurodeputowanych z listy paneuropejskiej, a także za przeprowadzeniem wyborów we wszystkich państwach członkowskich jednego dnia.

Sikorski przypomniał też o rozpoczęciu działalności Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji (EED), który może być skutecznym narzędziem wspierającym procesy demokratyczne w państwach objętych Europejską Polityką Sąsiedztwa. (PAP)

mzk/ laz/ eaw/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)