Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSZ: w 2013 r. likwidacja konsulatów w Lille i Malmoe

0
Podziel się:

MSZ chce w 2013 r. zlikwidować konsulaty w Lille i Malmoe, przenieść
konsulaty z Vancouver do Edmonton oraz z Los Angeles do San Francisco. Resort uzasadnia zmiany
m.in. potrzebą oszczędności. Plany ministerstwa krytykuje PiS.

MSZ chce w 2013 r. zlikwidować konsulaty w Lille i Malmoe, przenieść konsulaty z Vancouver do Edmonton oraz z Los Angeles do San Francisco. Resort uzasadnia zmiany m.in. potrzebą oszczędności. Plany ministerstwa krytykuje PiS.

Podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą MSZ przedstawiło informację nt. reorganizacji polskich przedstawicielstw dyplomatycznych na świecie w latach 2012-2013.

Wiceminister spraw zagranicznych Beata Stelmach poinformowała o planach likwidacji w 2013 konsulatów w: Lille (Francja)i Malmoe (Szwecja). Jak tłumaczyła, ta decyzja przyniesie odpowiednio 2,63 i 1,47 mln zł rocznie oszczędności. Dodała, że w pobliżu likwidowanych placówek znajdują się inne, które mogą obsługiwać polskich obywateli (ambasady w Paryżu, Brukseli, Sztokholmie i w Kopenhadze).

Stelmach poinformowała również o zamiarze przeniesienia konsulatu z Vancouver do Edmonton (Kanada) oraz o przeniesieniu placówki z Los Angeles do San Francisco (Stany Zjednoczone). Zaznaczyła, że San Francisco i pobliska Dolina Krzemowa stwarzają większe możliwości promocji ekonomicznej Polski.

Wiceminister mówiła też o planach redukcji etatów w niektórych Instytutach Polskich w Europie i utworzeniu nowych Instytutów w krajach pozaeuropejskich. MSZ chce również w 2013 roku powołać ambasadora wizytującego na Malcie. Obecnie Malta jest jedynym państwem UE, w którym Polska nie ma swojego przedstawicielstwa.

Przedstawione zmiany nie spodobały się posłom PiS. Szef partii Jarosław Kaczyński, który zasiada w komisji, chciał wiedzieć czy inne duże państwa europejskie likwidują konsulaty w tej skali co Polska. "Nie ukrywam, że zjawisko jest z punktu widzenia opozycji niepokojące, podobnie jak filozofia redukowania roli Polski ze względu na przynależność do Unii Europejskiej" - podkreślił.

Stelmach odpowiedziała, że w ostatnim czasie Hiszpania zamknęła dwa konsulaty, Portugalia - dwadzieścia siedem ambasad i konsulatów, Niemcy - siedem placówek dyplomatycznych. "Nasze propozycje mają odpowiedzieć na dzisiejsze wyzwania. Chodzi nam o to, aby nie ponosić kosztów tam, gdzie nasza obecność może być zrealizowana w inny sposób" - tłumaczyła.

W czwartek komisja przyjęła również dezyderat skierowany do szefa NIK z prośbą o zbadanie przez Izbę czy MSZ "dopełniło wszelkich starań przy analizie finansowej dotyczącej sprzedaży konsulatu generalnego RP w Kolonii oraz czy zostały zachowane odpowiednie procedury przy wycenie nieruchomości".

Sejmowa komisja łączności z Polakami za granicą wezwała na początku lutego w uchwale MSZ, aby wstrzymało sprzedaż obecnej siedziby konsulatu RP w Kolonii do czasu kontroli NIK w tej sprawie.

O sprzedaży siedziby konsulatu w Kolonii MSZ zdecydowało w styczniu 2012 r. Według planów ministerstwa latem 2013 r. konsulat zostanie przeniesiony do biurowca w innej części miasta. Zapowiedź sprzedaży położonego przy Lindenallee 7 w dzielnicy Marienburg obiektu wywołała protesty organizacji polonijnych.

Przewodniczący komisji Adam Lipiński (PiS) zapowiedział, że posłowie komisji w kwietniu udadzą się do Niemiec. Mają w planach m.in. spotkania z organizacjami polonijnymi w tym kraju. (PAP)

tgo/ par/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)