Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MSZ: w przyszłym tygodniu międzynarodowa konferencja nt. demokracji

0
Podziel się

Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, irańska prawniczka Szirin Ebadi oraz
lider tunezyjskiej opozycji, b. premier Hamadi Dżebali są w gronie kilkunastu gości z zagranicy,
którzy w przyszłym tygodniu mają wziąć udział w konferencji "Warszawski Dialog na rzecz
Demokracji".

bEqBBDXF

Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, irańska prawniczka Szirin Ebadi oraz lider tunezyjskiej opozycji, b. premier Hamadi Dżebali są w gronie kilkunastu gości z zagranicy, którzy w przyszłym tygodniu mają wziąć udział w konferencji "Warszawski Dialog na rzecz Demokracji".

Będzie to już druga edycja konferencji, której organizatorem jest MSZ przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Temat przewodni tegorocznej edycji "Warszawskiego Dialogu na rzecz Demokracji" brzmi: "Online i offline. Od środowiska wirtualnego do demokracji realnej". Konferencja odbędzie się, w podobnie jak w ubiegłym roku, w Warszawie w Kolegium Europejskim w Natolinie.

"Spodziewamy się szeregu znaczących gości m.in. lidera tunezyjskiej opozycji, laureatki pokojowej nagrody Nobla z Iranu, ale także przedstawicieli państw Partnerstwa Wschodniego z wiceministrem spraw zagranicznych Mołdowy na czele" - powiedziała wiceminister SZ Henryka Mościcka-Dendys na wtorkowym spotkaniu z dziennikarzami.

bEqBBDXH

Jak zaznaczyła, Polska poprzez organizację konferencji chce wpierać procesy demokratyzacyjne w innych krajach i dzielić się swoim doświadczeniem transformacji, które - jak mówiła - "choć nie daje się zastosować +jeden do jednego|+, ale na pewno może być bardzo cenne dla naszych partnerów z południa i wschodu Europy".

Uczestnicy tegorocznej edycji "Warszawskiego Dialogu na rzecz Demokracji" będą dyskutować na temat wpływu nowych technologii komunikacyjnych na tworzenie się środowiska sprzyjającego rozwojowi demokracji. Podejmowane będą też kwestie oddolnych i odgórnych procesów demokratyzacyjnych w perspektywie regionalnej oraz globalnej, kwestie sprawiedliwości transformacyjnej, odbudowy społeczeństwa obywatelskiego, edukacji dla demokracji oraz roli kobiet w społeczeństwach w okresie przemian.

Konferencja potrwa dwa dni. Rozpocznie się w piątek 25 października. Konferencję otworzy panel z udziałem szefa MSZ Radosława Sikorskiego, irańskiej laureatki Pokojowej Nagrody Nobla Szirin Ebadi, byłego premiera Tunezji Hamadi'ego Dżebali, wiceministra spraw zagranicznych Mołdawii Iuliana Grozy, a także dyrektora wykonawczego Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji Jerzego Pomianowskiego.

Rekomendacje opracowane podczas konferencji zostaną przedstawione podczas Światowego Forum na rzecz Demokracji, organizowanego przez Radę Europy w Strasburgu w dniach 27-29 listopada 2013 r.

bEqBBDXN

Pierwsza edycja Dialogu zorganizowana została przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej w grudniu 2012 r. w Warszawie.

Konferencja miała na celu podjęcie trudnego tematu demokratyzacji i transformacji systemowej. Wydarzenie było okazją do wzmocnienia przekazu o powstaniu Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji i pobudzeniu dyskusji o mandacie EED. (PAP)

mzk/ mok/ jbr/

bEqBBDYi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)