Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSZ: współpraca w Trójkącie Weimarskim rozwija się po czasie zastoju

0
Podziel się:

Współpraca Polski, Niemiec i Francji w ramach Trójkąta Weimarskiego rozwija
się w ostatnich latach, po wcześniejszym okresie zastoju - ocenia MSZ. Polityka unijna, polityka
bezpieczeństwa i obrony - to główne dziedziny kooperacji trzech państw.

Współpraca Polski, Niemiec i Francji w ramach Trójkąta Weimarskiego rozwija się w ostatnich latach, po wcześniejszym okresie zastoju - ocenia MSZ. Polityka unijna, polityka bezpieczeństwa i obrony - to główne dziedziny kooperacji trzech państw.

MSZ przedstawiło w środę na posiedzeniu sejmowej komisji spraw zagranicznych informację na temat przyszłości Trójkąta Weimarskiego.

Resort spraw zagranicznych uważa, że od 2010 roku nastąpiło ożywienie współpracy weimarskiej, która wcześniej zaczęła przeżywać regres. W informacji przekazanej posłom ministerstwo zaznacza, że po przystąpieniu Polski do UE wyczerpała się formuła Trójkąta oparta głównie na symbolice. MSZ zwraca uwagę, że konieczna stała się redefinicja zadań współpracy weimarskiej i przejście "od aktywności o charakterze przede wszystkim trójstronnym do koncentracji na zadaniach z zakresu polityki europejskiej i międzynarodowej".

"Zaistniał wzrost zainteresowania Francji, a także Niemiec rozwojem współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego. Utrzymuje się do dzisiaj. Polski rząd będzie chciał korzystać z zainteresowania i nadawać kolejne kierunki działania. Intensyfikują się kontakty w jego ramach" - powiedział w środę wiceszef MSZ Artur Nowak-Far.

Dodał, że w ramach Trójkąta podejmowana jest próba osiągnięcia przez Polskę pozycji lidera regionalnego. "Polska chce być w nim eksponentem interesów regionalnych na co, myślimy, jest zgoda" - powiedział wiceszef MSZ.

Nowak-Far podkreślił, że w ramach współpracy weimarskiej będzie się toczył dialog dotyczący finansów UE - wykonania budżetu unijnego, przyszłości euro oraz unii bankowej.

"Trójkąt Weimarski jest i powinien nadal być wykorzystywany do przeciwstawiania się tendencjom do osłabiania projektu europejskiego, a przynajmniej do ich ograniczania. Może też posłużyć jako narzędzie ochrony spójności UE w razie nasilania się tendencji do stosowania instrumentów zróżnicowanej integracji" - brzmi fragment pisemnej informacji przekazanej posłom.

Wiceminister SZ zapowiedział, że w ramach Trójkąta będzie się także toczyć dyskusja na temat Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony. "Będziemy starać się o pogłębienie współpracy wojskowej" - zapowiedział Nowak-Far.

Trójkąt Weimarski ma też - zdaniem MSZ - służyć rozwojowi projektu Partnerstwa Wschodniego. "Należy na forum Trójkąta Weimarskiego, wspólnie z Berlinem, zachęcać Paryż do większej aktywności w ramach PW(...)Struktury Trójkąta należy także wykorzystywać do zachęcania obu partnerów do zaangażowania w przygotowania II szczytu PW w Wilnie, w tym zwłaszcza do udziału w szczycie na najwyższym szczeblu" - czytamy w materiale resortu dla posłów.

Posłowie opozycji podczas posiedzenia sceptycznie odnieśli się do obecnej formuły Trójkąta Weimarskiego. "Potrzebne są jakikolwiek konkretne inicjatywy, +mapa drogowa+. Nie widzę żadnych istotnych działań" - stwierdził wiceszef komisji Witold Waszczykowski (PiS).

Trójkąt Weimarski został powołany do życia 29 sierpnia 1991 roku przez ówczesnych ministrów spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Polski: Rolanda Dumasa, Hansa-Dietricha Genschera oraz nieżyjącego już Krzysztofa Skubiszewskiego. Pierwotnym celem tego forum dialogu było wsparcie integracji Polski ze strukturami europejskimi.(PAP)

tgo/ mok/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)