Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSZ: wybory na Ukrainie nie w pełni zgodne ze standardami demokracji

0
Podziel się:

Proces wyborczy do Rady Najwyższej Ukrainy nie był w pełni zgodny ze
standardami demokratycznymi - oceniło MSZ. Choć zapewniono pluralizm wyborczy, to nie udało się
uniknąć naruszeń - głosi oświadczenie resortu.

Proces wyborczy do Rady Najwyższej Ukrainy nie był w pełni zgodny ze standardami demokratycznymi - oceniło MSZ. Choć zapewniono pluralizm wyborczy, to nie udało się uniknąć naruszeń - głosi oświadczenie resortu.

"Po wyborach do Rady Najwyższej Ukrainy w dniu 28 października 2012 r. Ministerstwo Spraw Zagranicznych ocenia, że wyborcom zapewniono pluralizm wyborczy poprzez możliwość głosowania na różne - w tym opozycyjne - partie polityczne" - napisał w oświadczeniu rzecznik MSZ Marcin Bosacki.

Jednak - zaznaczył - MSZ, podobnie jak misja obserwacyjna ODIHR/OBWE odnotowuje, że w trakcie wyborów miały miejsce różnego rodzaju naruszenia związane m.in. z wykorzystywaniem środków nacisku administracyjnego, brakiem przejrzystości w odniesieniu do finansowania partii politycznych oraz ograniczaniem dostępu do mediów dla opozycji i niezależnych kandydatów.

"Tym samym proces wyborczy nie był w pełni zgodny ze standardami demokratycznymi" - zaznaczył.

Rzecznik MSZ dodał, że Polska ma nadzieję na realizację przez władze ukraińskie dalszych koniecznych reform systemowych, w tym szczególnie reformy systemu sprawiedliwości, przestrzegania praw człowieka i podstawowych wolności, zbliżających Ukrainę do standardów Unii Europejskiej.

Według MSZ, znaczącym krokiem w tym kierunku byłoby podpisanie i implementacja Umowy Stowarzyszeniowej z UE, w tym Umowy o Całościowej i Pogłębionej Strefie Wolnego Handlu.

Misja obserwacyjna Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) oceniła w poniedziałek, że podczas niedzielnych wyborów parlamentarnych na Ukrainie nie zostały zapewnione równe szanse, przede wszystkim z powodu nadużywania administracji państwowej.

Organizacja dodała, że "pewne aspekty okresu przedwyborczego stanowiły krok wstecz w porównaniu z poprzednimi wyborami". Wybory prezydenckie w 2010 roku, wygrane przez obecnego szefa państwa Wiktora Janukowycza, państwa zachodnie uznały za uczciwe.

Po przeliczeniu przez Centralną Komisję Wyborczą 65,2 proc. głosów oddanych na listy partyjne rządząca Partia Regionów, z której wywodzi się Janukowycz, uzyskuje 33,86 proc. głosów. Opozycyjna Batkiwszczyna (Ojczyzna) Tymoszenko ma 22,74 proc. głosów. Na trzecim miejscu jest Komunistyczna Partia Ukrainy (KPU), którą poparło 14,6 proc. wyborców. Na partię UDAR (Cios) boksera Witalija Kliczki głosowało 13,07 proc., a na nacjonalistyczną Swobodę - 8,81 proc. - wynika z danych CKW.(PAP)

mzk/ mok/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)