Notowania

wiadomości
22.04.2011 10:42

MSZ zaproponowało stowarzyszeniu Katyń 2010 odebranie tablicy ze Smoleńska

# Dochodzi wypowiedź Zuzanny Kurtyki #

Podziel się
Dodaj komentarz

# Dochodzi wypowiedź Zuzanny Kurtyki #

22.04. Warszawa (PAP) - MSZ zaproponowało w piątek przedstawicielowi stowarzyszenia Katyń 2010 przekazanie tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej, którą Rosjanie w przeddzień rocznicy wypadku zdemontowali. Polska ma tablicę od kilku dni, obecnie jest ona w resorcie spraw zagranicznych.

"Dzisiaj zaproponowaliśmy przedstawicielowi stowarzyszenia Katyń 2010, czyli właścicielowi tablicy, żeby ją odebrał" - powiedział w piątek PAP rzecznik MSZ Marcin Bosacki.

Jak dodał, działacz stowarzyszenia Katyń 2010 oświadczył, że na razie nie chce odebrać tej tablicy. Według relacji rzecznika jej właściciele mają się skontaktować z resortem w tej sprawie przed 1 maja.

Szefowa stowarzyszenia Katyń 2010 Zuzanna Kurtyka powiedziała PAP, że o całej sprawie dowiaduje się z mediów i nikt jej nie proponował odbioru tablicy.

"To jest jakieś nowe zjawisko medialne, że ktoś mówi, że się kontaktował, a się nie kontaktował. Ja się dowiaduję z mediów, w świat idzie jakiś dziwny przekaz. Mnie się to nie podoba" - oświadczyła Kurtyka.

Dodała, że stowarzyszenie ma kilka pomysłów i propozycji dotyczących tego, jak wykorzystać tablicę. Nie chciała jednak szerzej na ten temat mówić.

Do zamiany tablic doszło w przeddzień pierwszej rocznicy katastrofy smoleńskiej. Na nowej dwujęzycznej tablicy, znajduje się napis: "Pamięci 96 Polaków na czele z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Lechem Kaczyńskim, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku".

Poprzednia tablica informowała, tylko po polsku, że ofiary katastrofy zginęły "w drodze na uroczystości upamiętnienia 70. rocznicy sowieckiej zbrodni ludobójstwa w Lesie Katyńskim dokonanej na jeńcach wojennych, na oficerach Wojska Polskiego w 1940 r.".(PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

stk/ mok/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz