Notowania

msza
02.11.2010 21:38

Msza św. za zmarłych w warszawskiej archikatedrze

# dochodzą informacje o zakończeniu mszy i modlitwie przed Pałacem Prezydenckim #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzą informacje o zakończeniu mszy i modlitwie przed Pałacem Prezydenckim #

02.11. Warszawa (PAP) - Metropolita warszawski Kazimierz Nycz odprawił we wtorek wieczorem w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela mszę św. za zmarłych. Po niej odbyły się procesja i modlitwa w podziemiach kościoła. Poźniej część osób przeszła z archikatedry przed Pałac Prezydencki.

Podczas mszy modlono się m.in. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej, w tym dwóch prezydentów - Ryszarda Kaczorowskiego i Lecha Kaczyńskiego, ofiar wypadku polskiego autokaru pod Berlinem, a także tych, którzy zginęli w wypadku busa pod Nowym Miastem.

W trakcie procesji modlono się przy sarkofagach prymasów Polski - kard. Stefana Wyszyńskiego i Augusta Hlonda, arcybiskupów warszawskich, w tym kanonizowanego w ubiegłym roku Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, prezydentów II RP - Gabriela Narutowicza i Ignacego Mościckiego, Henryka Sienkiewicza, Ignacego Jana Paderewskiego, a także ostatnich książąt mazowieckich.

Proboszcz warszawskiej archikatedry ks. kanonik Bogdan Bartołd przypomniał w rozmowie z PAP, że tradycja modlitwy przy sarkofagach znajdujących się w podziemiach była kultywowana za czasów Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Za jego czasów wierni mogli podchodzić tylko do niektórych krypt. Obecnie ponad połowa jest już udostępniona, resztę będzie można odwiedzać po zakończeniu remontu świątyni, którego zakończenie planowane jest na 2012 r.

Po mszy część osób przeszła z archikatedry przed Pałac Prezydencki, gdzie około stu zebranych modliło się i śpiewało pieśni religijne oraz patriotyczne; wielu z nich miało ze sobą małe krzyże. Większy krzyż - wysokości około dwóch metrów - postawiono przy ogrodzeniu pałacu, a pod nim, na chodniku ustawiono znicze. Po godz. 21 odbyły się "wypominki smoleńskie", podczas których wyczytano nazwiska wszystkich ofiar katastrofy Tu-154 z 10 kwietnia tego roku.

Dzień Zaduszny, obchodzony 2 listopada, jest dniem modlitw za wszystkich zmarłych - zwłaszcza za dusze odbywające w czyśćcu pokutę. Tego dnia modlitwy kierowane są w intencji ich zbawienia.

Istnienie czyśćca Kościół ogłosił jako dogmat na soborze w Lyonie w 1274 roku; na XXV sesji Soboru Trydenckiego (1545-1563) ogłoszono z kolei dekret, że duszom w nim przebywającym można pomagać, "zanosząc prośby przed tron Boży".

Dzień Zaduszny zapoczątkował w chrześcijaństwie św. Odilon, opat benedyktynów w Cluny we Francji. Dzień ten miał być przeciwwagą dla pogańskich obrządków czczących zmarłych.

W Polsce tradycja Dnia Zadusznego zaczęła się tworzyć już w XII wieku, a z końcem XV wieku była już znana w całym kraju. (PAP)

skz/ ral/ mca/ itm/

Tagi: msza, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz