Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Msze żałobne u Staroobrzędowców przed Wielkanocą

0
Podziel się:

Kilkugodzinne modlitwy podczas mszy żałobnej
towarzyszą w czwartek wieczorem na Suwalszczyźnie wyznawcom
Wschodniego Kościoła Staroobrzędowego przed świętami wielkanocnymi.

Kilkugodzinne modlitwy podczas mszy żałobnej towarzyszą w czwartek wieczorem na Suwalszczyźnie wyznawcom Wschodniego Kościoła Staroobrzędowego przed świętami wielkanocnymi.

Staroobrzędowcy z Suwalszczyzny rozpoczęli w czwartek ok. godz. 18 w molennach (czyli kościołach) długie modlitwy, które potrwają mniej więcej do północy. Podczas modlitw czytają 12 fragmentów ewangelii przypominających 12 stacji krzyżowych w kościele katolickim.

Jest to msza żałobna przypominająca ostatnie chwile życia oraz śmierć Jezusa. Staroobrzędowcy nazywają te modlitwy w swoim języku "carskie czasy", czyli msze żałobne.

Wielkanoc, która rozpocznie się w najbliższą niedzielę, to najważniejsze święta u staroobrzędowców, nie mają one jednak tak radosnego charakteru jak u katolików. Święta te trwają przez cały tydzień, aż do soboty. Wyznawcy kościoła staroobrzędowego nie dzielą się jak polscy katolicy jajkiem podczas wielkanocnego śniadania; chociaż robią pisanki i spożywają jajka podczas świąt.

Społeczność staroobrzędowców stanowi odłam Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Prześladowani przez cara rozłamowcy szukali schronienia głównie na Litwie i w Polsce. Pod koniec XVIII wieku dotarli do naszego kraju i założyli kilkanaście wsi na Suwalszczyźnie.

Staroobrzędowcy to obecnie jedna z najmniejszych w Polsce grup religijnych. Ocenia się, że jest ich od tysiąca do dwóch tysięcy, z czego 600 osób żyje na Suwalszczyźnie. W Suwałkach, Wodziłkach, Gabowych Grądach i Wojnowie są ich rady naczelne. W Gabowych Grądach mieszka najwięcej, około dwustu staroobrzędowców.(PAP)

bur/ itm/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)