Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mubarak skazany na dożywocie. Groziła mu kara śmierci

0
Podziel się:

Sąd uznał, że były prezydent Egiptu ponosi część winy za śmierć 850 demonstrantów.

Mubarak skazany na dożywocie. Groziła mu kara śmierci
(PAP/ EPA)

[aktualizacja: 11:11]

*Po ogłoszeniu wyroku skazującego dyktatora na dożywocie, na sali sądowej wybuchła bójka. Niezadowolenie wywołał fakt, że dwaj synowie Mubaraka, oskarżeni o korupcję, zostali uniewinnieni. * *Tłum przed sądem domagał się, by 83-letni były prezydent Egiptu został skazany na śmierć. *

Zaraz po ogłoszeniu werdyktu Mubarak został wywieziony z sali na noszach. W sali zapanowała wrzawa, doszło do krótkotrwałych starć między obecnymi.

Jak zauważa amerykańska stacja CNN, setki osób zebranych przed siedzibą akademii policyjnej na obrzeżach Kairu, gdzie odczytano wyrok, z zadowoleniem przyjęły karę dożywotniego więzienia dla Mubaraka, jednak wzburzeniem zareagowały na oczyszczenie jego synów ze wszystkich stawianych im zarzutów.

Chcieli dla niego kary śmierci

Przed ogłoszeniem wyroku przed budynkiem zebrały się dziesiątki demonstrantów domagających się kary śmierci dla dyktatora. Trzymali zdjęcia ofiar zeszłorocznych protestów. - _ Dobry Boże, zabierz Mubaraka i jego wspólników _- krzyczeli.

Oskarżeni synowie Hosniego Mubaraka, Alaa i Gamal, a także były szef MSW i sześciu szefów sił bezpieczeństwa z wyprzedzeniem przybyło do sądu, utworzonego ze względów bezpieczeństwa w budynku akademii wojskowej na obrzeżach Kairu - podała oficjalna agencja MENA.

W telewizji pokazywano wnętrze sali sądowej, w której zakończył się trwający od sierpnia 2011 roku proces, w tym specjalną klatkę, w której oskarżeni usłyszeli wyroki. Mubarak, który ze względu na zły stan zdrowia przebywa w szpitalu wojskowym, został przetransportowany śmigłowcem.

Zobacz także: Egipt znosi stan wyjątkowy po ponad 30 latach (Newsy, ang.):

Mubarak to pierwszy sądzony przywódca spośród szefów państw, w których była tzw. arabska wiosna.

83-letni Mubarak, który jest chory i na salę sądową był wwożony na noszach, odpowiadał za współudział w zabójstwie demonstrantów i korupcję, a jego synowie, Alaa i Gamal, zostali oskarżeni o korupcję i manipulacje giełdowe związane ze sprzedażą jednego z banków.

Oskarżenie żądało kary śmierci dla Mubaraka, a także sześciu dowódców służb bezpieczeństwa i szefa MSW Habiba el-Adlego, również oskarżonych o udział w krwawym tłumieniu zeszłorocznych demonstracji.

Mubarak został odsunięty od władzy po 30 latach rządów w wyniku bezprecedensowych protestów na przełomie stycznia i lutego 2011 roku. Ostatecznie ustąpił 11 lutego. Od tego czasu władzę tymczasową w Egipcie sprawuje Najwyższa Rada Wojskowa, a Egipcjanie wybrali parlament w demokratycznych wyborach, a w połowie czerwca w drugiej turze wyłonią prezydenta.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)