Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mucha: trzeba obalić stereotypy dot. aktywności seniorów

0
Podziel się:

Trzeba obalić stereotypy dotyczące aktywności fizycznej seniorów. Ruch
sprawia, że starsze osoby pozostają sprawne i samodzielne; seniorzy aktywni, to seniorzy szczęśliwi
- podkreślała podczas poniedziałkowej konferencji minister sportu i turystyki Joanna Mucha.

Trzeba obalić stereotypy dotyczące aktywności fizycznej seniorów. Ruch sprawia, że starsze osoby pozostają sprawne i samodzielne; seniorzy aktywni, to seniorzy szczęśliwi - podkreślała podczas poniedziałkowej konferencji minister sportu i turystyki Joanna Mucha.

"Jest taki stereotyp i takie poczucie, że aktywność starszych jest czymś nietypowym" - mówiła minister podczas konferencji "Kształtowanie zdrowego stylu życia seniorów poprzez promocję aktywności fizycznej i edukację zdrowotną". Zaznaczyła, że konieczna jest zmiana mentalna dotycząca tego przekonania. Jej zdaniem konieczne jest zwiększenie działań na rzecz aktywizacji osób starszych.

"Aktywizacja seniorów to nie jest tylko polepszenie zdrowia, kontakt z innymi ludźmi, to jest coś znacznie ważniejszego - to szczęście tych osób. Seniorzy aktywni, to seniorzy szczęśliwi" - podkreśliła Mucha.

Wiceminister pracy i polityki społecznej Czesława Ostrowska oceniła, że aktywność sportowa seniorów wiąże się z ich udziałem w życiu społecznym. "Aktywność fizyczna wpływa także na aktywność zawodową" - powiedziała. "Osoby, które uprawiają sport, mają niższy poziom stresu życiowego" - dodała Ostrowska. Poinformowała, że Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje program na rzecz aktywności osób starszych.

Także wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński podkreślał, że w jego resorcie trwają prace nad programami dotyczącymi aktywizacji i zdrowia seniorów. "Od aktywności fizycznej zależy długość życia" - mówił Sopliński. "Im więcej ruchu, tym lepsze krążenie, tym lepiej się czujemy, tym bardziej jesteśmy zdrowi" - dodał wiceminister zdrowia.

Rok 2012 jest Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej.

Jak podkreślają eksperci, głównym korzystnym oddziaływaniem aktywności ruchowej u osób starszych jest wydłużenie okresu sprawności fizycznej i niezależności, a tym samym poprawa jakości życia.(PAP)

pro/ itm/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)