Notowania

wiadomości
11.03.2014 16:48

Murale przypomną Polakom o Irenie Sendler

Biała (PAP) - Murale poświęcone Irenie Sendler, która podczas niemieckiej okupacji ocaliła 2,5 tys. żydowskich dzieci, powstaną w kilku miastach. Pierwszy zostanie odsłonięty w Bielsku-Białej - zapowiedział we wtorek pomysłodawca projektu Dariusz Paczkowski z Fundacji Klamra.

Podziel się
Dodaj komentarz

Biała (PAP) - Murale poświęcone Irenie Sendler, która podczas niemieckiej okupacji ocaliła 2,5 tys. żydowskich dzieci, powstaną w kilku miastach. Pierwszy zostanie odsłonięty w Bielsku-Białej - zapowiedział we wtorek pomysłodawca projektu Dariusz Paczkowski z Fundacji Klamra.

Bielski mural powstanie w centrum miasta. Autorami projektu są malarka i projektantka grafiki Małgorzata Rozenau oraz grupa 3fala.art.pl. Przedstawia drzewo, w którego koronę wkomponowana jest postać młodej Ireny Sendler przygarniającej małe serca. Korzenie drzewa otaczają słoik, w którym zakopywała ona informacje z personaliami dzieci wyprowadzonych z warszawskiego getta.

"Odsłonięcie w Bielsku-Białej pierwszego projektu zaplanowaliśmy na 15 maja. Podczas uroczystości każdy będzie mógł odbić na ścianie swoją dłoń, dołączając symbolicznie do projektu" - powiedział Paczkowski.

Kolejne murale powstaną w Cieszynie, Świnnej i Nowym Targu, gdzie są już zatwierdzone lokalizacje, a także m.in. w Olsztynie, Opolu, Żywcu, Bydgoszczy i Cieszanowie. "Wszystko będzie jednak ostatecznie zależało od funduszy. Fundacja Klamra prowadzi publiczną zbiórkę pieniędzy. Przygotowaliśmy m.in. koszulki, będące cegiełkami. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony zostanie na stworzenie murali" -powiedział Dariusz Paczkowski.

Irena Sendler urodziła się w 1910 r. Podczas wojny zaangażowała się w konspirację. Pomagała żydowskim współobywatelom, zanim jeszcze powstało getto warszawskie. W 1942 r., gdy utworzono polską organizację podziemną, Radę Pomocy Żydom "Żegotę", została szefową wydziału dziecięcego.

Jako pracownica wydziału opieki społecznej zarządu miejskiego w Warszawie, który znajdował się pod nadzorem okupanta, miała przepustkę do getta. Przebrana za pielęgniarkę ze swymi współpracownikami nosiła tam jedzenie, leki i pieniądze. Zorganizowała akcję przemycania dzieci żydowskich z getta, które trafiały głównie do polskich rodzin i sierocińców prowadzonych przez siostry zakonne. Uratowała ich w ten sposób blisko 2,5 tys. Ich zaszyfrowane nazwiska zapisywała na paskach bibułki, które wkładała do słoików i zakopywała. Po zakończeniu wojny rozszyfrowany spis trafił do szefa Centralnego Komitetu Żydów w Polsce Adolfa Bermana.

W 1943 r. została aresztowana przez Niemców. Została skazana na śmierć. Uratowała ją "Żegota" przekupując niemieckich strażników. W ukryciu pracowała dalej nad ocaleniem żydowskich dzieci. Podczas powstania warszawskiego była pielęgniarką.

Po wojnie zajmowała się działalnością socjalną. W 1965 r. została uhonorowana przez izraelski instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W 2003 r. została odznaczona Orderem Orła Białego. Zmarła 12 maja 2008 r. (PAP)

szf/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz