Notowania

mussolini
14.10.2009 15:06

Mussolini był brytyjskim agentem?

Włoski dyktator miał otrzymywać za usługi równowartość 6 tys. funtów tygodniowo.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Deutsches Bundesarchiv/CC)

Faszystowski dyktator Włoch Benito Mussolini był przez krótki czas agentem brytyjskiego wywiadu i otrzymywał ze swe usługi równowartość 6 000 dzisiejszych funtów tygodniowo - napisał dziennik _ Guardian _.

W 1917 r. 34-letni wówczas dziennikarz Benito Mussolini został zwerbowany przez wywiad MI5, by lobbować na rzecz pozostania Włoch u boku aliantów w I wojnie światowej - pisze dziennik, powołując się na historyka z uniwersytetu w Cambridge Petera Martlanda.

_ - Najmniej pewnym sojusznikiem podczas wojny po wycofaniu się z konfliktu rewolucyjnej Rosji były w tym czasie Włochy. Mussoliniemu od jesieni 1917 r. co najmniej przez rok płacono 100 funtów tygodniowo, czyli równowartość 6 000 dzisiejszych funtów, by uczestniczył w prowojennej kampanii _ - powiedział Martland.

Wypłaty zatwierdzał sir Samuel Hoare, brytyjski deputowany i pracownik MI5 w Rzymie. Wspomina on o tym w swoich wspomnieniach z 1954 r. Na szczegóły dotyczące płatności Martland natrafił jednak dopiero badając dokumenty Hoare'a.

Mussolini nie tylko publikował prowojenne teksty w swoim piśmie _ Il Popolo d'Italia _, ale także napisał, że może zlecić weteranom armii włoskiej pobicie propokojowych demonstrantów w Mediolanie.

_ - To było dużo pieniędzy dla człowieka, który pracował wtedy jako dziennikarz, ale wobec 4 mln funtów, jakie Wielka Brytania codziennie wydawała na wojnę, to nic _ - twierdzi Martland.

Dodaje: _ Nie mam na to dowodów, ale podejrzewam, że Mussolini, który był znanym kobieciarzem, znaczną część tej sumy przeznaczał na kochanki _.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: mussolini, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz