Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Muzeum Auschwitz: konserwacja dwóch baraków w b. obozie Birkenau

0
Podziel się:

Dwa baraki drewniane w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau
zostaną poddane gruntownej konserwacji. W piątek Muzeum Auschwitz rozpoczęło poszukiwania
wykonawcy, który podejmie się realizacji zadania - dowiedziała się PAP w placówce.

Dwa baraki drewniane w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau zostaną poddane gruntownej konserwacji. W piątek Muzeum Auschwitz rozpoczęło poszukiwania wykonawcy, który podejmie się realizacji zadania - dowiedziała się PAP w placówce.

Baraki znajdują się na odcinku byłego obozu zwanego kwarantanną. To dwa z 19 drewnianych budynków, które zachowały się w tym rejonie. Powstały w czasie działania Auschwitz II-Birkenau. W jednym z nich mieszkali więźniowie, którzy odbywali kwarantannę, drugi był przystosowany do funkcji sanitarnych.

Rzecznik Muzeum Bartosz Bartyzel poinformował, że obecny stan baraków wymaga pilnych i kompleksowych prac konserwatorskich oraz remontowo-budowlanych. Ich celem będzie zatrzymanie degradacji i przywrócenie im dobrego stanu. Po zakończeniu prac, na które konserwatorzy będą mieli półtora roku, baraki zostaną udostępnione zwiedzającym.

Muzeum sfinansuje konserwację w 95-proc. z pieniędzy na projekt "Auschwitz - zachowanie autentyzmu. Dziewięć zadań na lata 2012-15", na który pozyskano pod koniec 2011 roku 4 mln euro od Komisji Europejskiej. Dzięki tym funduszom konserwowane są m.in. tałesy znajdujące się w ekspozycji głównej w byłym obozie Auschwitz I, a także modernizowany jest muzealny magazyn waliz należących do zgładzonych Żydów.

To już drugi projekt konserwacji drewnianych baraków w byłym Auschwitz II-Birkenau, który realizuje Muzeum z funduszów unijnych. W poprzednim, zakończonym jesienią ubiegłego roku, specjaliści przeprowadzili remonty konserwatorskie pięciu budynków. W 2009 roku Muzeum otrzymało 19 mln zł z UE na realizację dwóch zadań: konserwację pięciu baraków, a także dwóch bloków murowanych w byłym obozie Auschwitz I. Kwota stanowiła około 85 proc. nakładów. Reszta pochodziła z resortu kultury i środków własnych Muzeum.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 roku, na terenie byłych: Auschwitz I oraz Auschwitz II-Birkenau powstało Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Obejmuje teren o powierzchni blisko 200 ha, na którym znajduje się 155 obiektów i 300 ruin. W ubiegłym roku placówkę odwiedziło ponad 1,4 mln osób.

Obecnie głównym źródłem finansowania prac konserwatorskich jest Fundacja Auschwitz-Birkenau. Jej zadaniem jest zgromadzenie 120 mln euro, z których coroczne odsetki, w wysokości kilku milionów euro, pozwolą na planowe i systematyczne realizowanie niezbędnych prac nad pozostałościami po byłym obozie. Zrealizowane już wpłaty oraz deklaracje sięgnęły 100 mln euro. Kwota zgromadzona na koncie pozwoliła już na rozpoczęcie przygotowań prac konserwatorskich. Priorytetem jest zabezpieczenie 45 baraków murowanych na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.

Przed rokiem 1989 prace konserwatorskie finansowane były z funduszów polskich. W latach 90. Muzeum otrzymało pieniądze na konserwację kilku baraków drewnianych m.in. od Belgii, Grecji i Luksemburga. (PAP)

szf/ abe/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)