Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Muzeum Auschwitz wydało edukacyjne książki dla najmłodszych

0
Podziel się:

Dwie książki skierowane do dzieci, które przybliżają tematykę Holokaustu,
ukazały się nakładem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Ich autorką jest była więźniarka
Batszewa Dagan - poinformowało Muzeum.

Dwie książki skierowane do dzieci, które przybliżają tematykę Holokaustu, ukazały się nakładem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Ich autorką jest była więźniarka Batszewa Dagan - poinformowało Muzeum.

"Książki edukacyjne +Czika, piesek w getcie+ oraz +Gdyby gwiazdy mogły mówić+ są propozycją dla rodziców i nauczycieli, którzy chcą przybliżyć dzieciom i uczniom tragiczny rozdział historii, jakim był Holokaust. Do obu książek dołączone są scenariusze lekcji, które ułatwią ich wykorzystanie w pracy z uczniami. Autorką scenariuszy jest nauczycielka i współpracownica Żydowskiego Instytutu Historycznego Małgorzata Rusiłowicz" - powiedział rzecznik Muzeum Jarosław Mensfelt.

"Czika, piesek w getcie" opisuje prawdziwą historię, która wydarzyła się w jednym z gett na terenie okupowanej Polski. Bohaterką jest Czika, piesek należący do pięcioletniego chłopczyka Michasia, który wraz z rodzicami chciał uchronić go przed oddaniem Niemcom. W "Gdyby gwiazdy mogły mówić" autorka opisuje własne przeżycia w getcie i niemieckim obozie koncentracyjnym. W krótkich epizodach ukazuje przejawy miłości i troski o bliźnich w świecie zła. Bohaterami są matka i jej dzieci, którym udało się przetrwać, przezwyciężyć tęsknotę rozłąki i doczekać wolności.

Batszewa Dagan urodziła się w 1925 roku w Łodzi jako Izabella Rubinstein. Jest pisarką i poetką. Po wojnie wraz z mężem przyjęła nazwisko Dagan i oboje wyemigrowali do Izraela. Początkowo pracowała jako przedszkolanka, a po ukończeniu studiów jako psycholog i wykładowca w seminarium nauczycielskim. Opracowała metodę psychologiczno-pedagogiczną, która pomaga przekazywać dzieciom i młodzieży wiedzę o Zagładzie. Jest autorką publikacji wykorzystywanych w nauczaniu o Holokauście. W 2010 roku we współpracy ze związanym z Muzeum Auschwitz - Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście ukazał się tomik jej poezji.

Małgorzata Rusiłowicz jest nauczycielką języka polskiego w Szkole Podstawowej im. Wspólnoty Polskiej w Białymstoku, współpracownicą Żydowskiego Instytutu Historycznego i Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie oraz wykładowcą Letniej Szkoły Języka i Kultury Polskiej w Sankt Petersburgu. Od 12 lat zajmuje się edukacją o Holokauście w szkole podstawowej. Jest autorką licznych projektów edukacyjnych związanych z wielokulturowością oraz prawami człowieka, skierowanych do nauczycieli, wykładowców, animatorów kultury, studentów, dzieci i młodzieży.

Wydawnictwo Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau powstało w 1957 roku. Wydało dotychczas ponad 400 pozycji w nakładzie około 8 milionów egzemplarzy w różnych wersjach językowych, w tym publikacje popularno-naukowe, wspomnienia, albumy, katalogi oraz przewodniki w ponad 20 językach. (PAP)

szf/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)