Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Muzeum Auschwitz zakończyło konserwację historycznych bloków

0
Podziel się:

Konserwację dwóch bloków murowanych w byłym niemieckim obozie Auschwitz I
zakończyło Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau - dowiedziała się w poniedziałek PAP w biurze
prasowym placówki.

Konserwację dwóch bloków murowanych w byłym niemieckim obozie Auschwitz I zakończyło Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau - dowiedziała się w poniedziałek PAP w biurze prasowym placówki.

Prace remontowo-budowlane trwały od jesieni 2010 roku. Konserwacja objęła wszystkie zachowane oryginalne elementy oraz wyposażenie bloków 2 i 3, które nie uległy większym przekształceniom po wojnie.

Piętrowe budynki powstały w latach 1916-18. Przed wojną były m.in. częścią koszar polskiego wojska. W bloku 2 w 1940 roku Niemcy ulokowali kwarantannę. W 1941 roku wszedł w skład budynków przeznaczonych na obóz dla sowieckich jeńców wojennych. Później mieścił się w nim oddział dla nowych więźniarek, które w nim m.in. strzyżono i oznaczano numerami, a następnie ponownie kwarantanna obozu męskiego. Na początku 1943 roku Niemcy więzili tam zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Podczas prac konserwatorzy odkryli na jego ścianach duże więźniarskie malowidła wykonane w czasie istnienia obozu. Przedstawiają scenki ilustrujące, jak powinno się dbać o higienę. Blok 3 był mieszkalny.

Rzecznik Muzeum Bartosz Bartyzel powiedział, że w przyszłości m.in. w tych blokach będzie się mieściła nowa muzealna ekspozycja główna. Jej scenariusz jest już gotowy. Zakłada ukazanie niemieckiego obozu jako ośrodka zagłady Żydów, obozu koncentracyjnego i miejsca dehumanizacji. Wstępny harmonogram prac, kosztorys stworzenia i konserwacji poobozowych budynków, w których się znajdzie, Muzeum przesłało już do ministerstwa kultury.

Konserwacja została sfinansowana w większości z funduszy UE w ramach Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko". Dzięki nim oraz wsparciu resortu kultury Muzeum zrealizowało dwa projekty remontowe: bloków, a także pięciu baraków w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau. Ogółem placówka otrzymała z tych źródeł około 21,95 mln zł. Wartość obu projektów zamknęła się kwotą ok. 22,3 mln zł.

Bartyzel poinformował, że w środę w Muzeum odbędzie się podsumowanie projektu konserwacji. Gościem konferencji będzie wiceminister kultury Małgorzata Omilanowska.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 roku, na terenie byłych: Auschwitz I oraz Auschwitz II-Birkenau powstało Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Obejmuje teren o powierzchni blisko 200 ha, na którym znajduje się 155 obiektów i 300 ruin. W ubiegłym roku placówkę odwiedziło blisko 1,5 mln osób. (PAP)

szf/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)