Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Muzeum Auschwitz zamknięte do odwołania z powodu zagrożenia powodzią

0
Podziel się

Biała (PAP) - Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau zostało w poniedziałek zamknięte
do odwołania ze względu na zagrożenie powodziowe. Muzealnicy przenoszą zbiory z parterów bloków na
piętra - poinformował rzecznik placówki Jarosław Mensfelt.

bEgpuLGZ

Biała (PAP) - Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau zostało w poniedziałek zamknięte do odwołania ze względu na zagrożenie powodziowe. Muzealnicy przenoszą zbiory z parterów bloków na piętra - poinformował rzecznik placówki Jarosław Mensfelt.

Rzecznik przypomniał, że w powiecie obowiązuje alarm powodziowy, a nieopodal byłego obozu Auschwitz I przepływa rzeka Soła. Jej poziom sukcesywnie rośnie. Pocieszający jest fakt, że koryto jest bardzo szerokie, a dodatkowo od placówki dzieli je wał, po którym wiedzie droga powiatowa.

"Mamy sygnały, że około 14 i 15 mają przejść fale kulminacyjne. Dlatego postępujemy zgodnie z procedurami: przygotowujemy się na wszelką ewentualność" - wyjaśnił Mensfelt.

bEgpuLHb

Na terenie byłego Auschwitz I znajdują się w kolejnych blokach między innymi: wystawa główna i liczne wystawy narodowe, archiwum i warsztaty konserwatorskie. Tutaj też przechowywane są zbiory. W byłym Auschwitz I znajdują się historyczne miejsca, takie jak: blok 11, zwany blokiem śmierci, a w nim cela śmierci świętego Maksymiliana, ściana straceń, krematorium I, czy plac apelowy i brama główna z napisem "Arbeit macht frei".

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II-Birkenau, powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. Kompleks uzupełniała sieć podobozów. W obozie Niemcy zgładzili, co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich oraz obywateli innych państw. (PAP)

szf/ wkr/ bk/

bEgpuLHC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)