Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Muzeum Holokaustu przeciwko monecie z podobizną Mirona Cristei

0
Podziel się

Radu Ioanid, znany rumuński historyk, dyrektor Międzynarodowego
Programu Archiwalnego w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, zażądał od rumuńskiego banku centralnego
wycofania z obiegu monety z podobizną Mirona Cristei, przedwojennego patriarchy Kościoła
prawosławnego.

bEhsgQtN

Radu Ioanid, znany rumuński historyk, dyrektor Międzynarodowego Programu Archiwalnego w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, zażądał od rumuńskiego banku centralnego wycofania z obiegu monety z podobizną Mirona Cristei, przedwojennego patriarchy Kościoła prawosławnego.

Według Ioanida zwierzchnik rumuńskiego Kościoła prawosławnego w latach 1925-1939 i premier Rumunii w latach 1938-1939 był odpowiedzialny za zmianę ustawy o obywatelstwie, pozbawiającą obywatelstwa około 225 tys. Żydów - 37 procent ówczesnej populacji żydowskiej w Rumunii.

Ioanid zażądał wycofania pamiątkowej monety w prywatnym liście skierowanym do prezesa Banku Narodowego Mugura Isarescu, a potem przekazał list agencji AP.

bEhsgQtP

Rzecznik banku Mugur Stet powiedział w poniedziałek, że srebrna moneta stanowiła część serii z podobiznami wszystkich pięciu patriarchów rumuńskiego Kościoła prawosławnego od 1925 roku i nie była specjalną edycją poświęconą jedynie Cristei.

Rumunia długo zaprzeczała swemu udziałowi w Holokauście. W 2003 roku utworzono jednak międzynarodową komisję historyczną pod kierunkiem noblisty Elie Wiesela, która napisała w raporcie, że na terytoriach rumuńskich zamordowano w latach 1940-44 ok. 270 tys. rumuńskich i ukraińskich Żydów oraz deportowano 25 tys. Romów, z których połowa zginęła. (PAP)

jo/ mc/

6717124

bEhsgQuq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)