Notowania

depozyty
09.04.2010 08:49

Muzeum Kielc wzbogaciło się o depozyt kościelny z Karczówki

O kilkanaście przedmiotów z wyposażenia barokowego zespołu kościelno-klasztornego na kieleckiej Karczówce wzbogaciło się Muzeum Historii Kielc. Cenne eksponaty przekazał w depozyt - na stałą wystawę dziejów miasta - rektor kościoła oo. pallotynów na Karczówce.

Podziel się
Dodaj komentarz

O kilkanaście przedmiotów z wyposażenia barokowego zespołu kościelno-klasztornego na kieleckiej Karczówce wzbogaciło się Muzeum Historii Kielc. Cenne eksponaty przekazał w depozyt - na stałą wystawę dziejów miasta - rektor kościoła oo. pallotynów na Karczówce.

Jak poinformował PAP dr Krzysztof Myśliński z Muzeum Historii Kielc, muzealnicy odwdzięczą się klasztorowi za wypożyczenie eksponatów wsparciem w zabiegach konserwatorskich.

Do muzealnej sali poświęconej historii Kielc biskupich (od XIII do XVIII w.) trafiły XVIII-wieczne tkaniny liturgiczne - trzy ornaty i dalmatyka. Na dwóch ornatach naszyte zostały starsze, haftowane herby fundatora Karczówki - biskupa krakowskiego Marcina Szyszkowskiego.

Z czasu powstania kościoła pochodzi też późnorenesansowy kielich mszalny i nieco starsza puszka na komunikanty, opatrzona na stopie napisem fundacyjnym, związanym z zajęciem i obrabowaniem Karczówki przez Szwedów w czasie Potopu.

"Równie ciekawym dla poznania kultury artystycznej miasta, choć o 200 lat późniejszym przedmiotem, jest kielich mszalny z połowy XIX wieku, sygnowany przez kieleckiego złotnika Juliana Kozłowskiego" - zaznaczył Myśliński.

Z dawnej, bogatej biblioteki klasztornej, której księgozbiór w dużej części przekazany został już wcześniej do kieleckiego Seminarium Duchownego, został wystawiony antwerpski XVI-wieczny mszał z dużymi miedziorytami oraz opasły, choć właściwie pusty w środku XVIII-wieczny rękopis. "Jest to prawdopodobnie księga odwiedzin, rozpoczynająca się całostronicową, malowaną ilustracją, przedstawiającą Michała Archanioła walczącego ze smokiem" - poinformował muzealnik.

Interesującym zabytkiem wypożyczonym z Karczówki jest również późnobarokowy obraz, przedstawiający św. Onufrego Pustelnika - opiekuna w sprawach wyboru małżonka i posiadania potomstwa. Namalowany olejno na płótnie, a następnie naklejony na deskę, ma bogaty, fantazyjny kształt, typowy dla sztuki późnobarokowej. W klasztorze na Karczówce był częścią cyklu identycznego kształtu malowideł, przedstawiających różnych świętych wspomożycieli.

Karczówka to malownicze wzgórze Kielc, stanowiące rezerwat przyrody. Stojący tam klasztor i kościół pw. św. Karola Boromeusza, ufundowany przez biskupa krakowskiego Marcina Szyszkowskiego jako wotum za ominięcie Kielc w 1622 r. przez zarazę - prawdopodobnie dżumy - należały dawniej do oo. bernardynów. Renesansowo-barokowy zespół klasztorny został wzniesiony w latach 1624-1631.(PAP)

mch/ hes/ jbr/

Tagi: depozyty, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz