Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Muzeum Literatury udostępnia swoje nagrania

0
Podziel się:

Muzeum Literatury rozpoczęło w poniedziałek udostępnianie w internecie
nagrań wypowiedzi polskich pisarzy pochodzących ze zbiorów tej placówki. Jako pierwsza na stronę
internetową muzeum trafiła wypowiedź Jana Józefa Lipskiego z 1989 roku.

bELfRgvF

*Muzeum Literatury rozpoczęło w poniedziałek udostępnianie w internecie nagrań wypowiedzi polskich pisarzy pochodzących ze zbiorów tej placówki. Jako pierwsza na stronę internetową muzeum trafiła wypowiedź Jana Józefa Lipskiego z 1989 roku. *

Muzeum Literatury uruchomiło Serwis Podkastowy, w którym będzie regularnie udostępniać fragmenty swoich zbiorów fonicznych: archiwalne wypowiedzi pisarzy, fragmenty utworów literackich, czytanych przez autorów, anegdoty, wypowiedzi biograficzne oraz wiele ciekawych materiałów. Od poniedziałku będą one stopniowo udostępniane na stronie internetowej Muzeum Literatury. W pierwszym odcinku podkastu "Z archiwum fonicznego" prezentowana jest wypowiedź Jana Józefa Lipskiego. Nagranie pochodzi z 12 września 1989 roku. Podkast to forma internetowej publikacji dźwiękowej lub filmowej.

Muzeum Literatury zgromadziło 3500 nagrań wizualno-fonicznych, z czego ponad 2000 to taśmy szpulowe, na których znajdują się rozmowy z ludźmi kultury, zapisy fragmentów prozy i poezji, czytanych przez samych autorów. Są wśród nich nagrania wywiadów, m.in.: z Tadeuszem Konwickim, Agnieszką Osiecką, Ryszardem Kapuścińskim, Jerzym Ficowskim, Joanna Chmielewską, Eustachym Rylskim, Edmundem Niziurskim, Władysławem Terleckim, Józefem Henem, Ernestem Bryllem czy Janem Himilisbachem. Te nagrania, które zostały zapisane analogowo są poddawane dźwiękowej renowacji i digitalizacji.

bELfRgvH

Pracownia Foniczna Muzeum Literatury, która zajmuje się gromadzeniem takich nagrań działa od przeszło trzydziestu lat. Inspiracją jej działania jest wypowiedź Zofii Nałkowskiej z roku 1954, w której pisarka mówiła o potrzebie utrwalania ludzkiego głosu. Nagranie to znalazło się w zbiorach Muzeum Literatury jako jedno z pierwszych, obok wypowiedzi Stefana Żeromskiego i Marii Dąbrowskiej. (PAP)

aszw/ ls/

bELfRgwi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)