Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Muzeum Śląskie aplikuje o dofinansowanie budowy nowej siedziby

0
Podziel się:

Do połowy grudnia do Komisji Europejskiej powinien trafić wniosek dotyczący
finansowania budowy wycenianej na ok. 320 mln zł nowej siedziby Muzeum Śląskiego w Katowicach.
Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa powinna ruszyć w 2010 r.

Do połowy grudnia do Komisji Europejskiej powinien trafić wniosek dotyczący finansowania budowy wycenianej na ok. 320 mln zł nowej siedziby Muzeum Śląskiego w Katowicach. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa powinna ruszyć w 2010 r.

Przygotowania do tej największej kulturalnej inwestycji trwają od kilku lat, teraz jednak w najważniejszą fazę weszły działania związane z jej finansowaniem. W środę Muzeum poinformowało o złożeniu wniosku aplikacyjnego o dofinansowanie projektu z unijnych środków. Teraz projekt będzie weryfikowany pod względem formalnym i merytorycznym.

Oprócz ekspertów z Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, wniosek przeanalizują też przedstawiciele Inicjatywy Jaspers, której celem jest merytoryczne wspieranie inwestycji, przyspieszenie ich przygotowywania oraz poprawa wniosków o dofinansowanie, zatwierdzanych przez Komisję Europejską.

W Polsce, poza budową nowej siedziby Muzeum Śląskiego, Jaspers konsultuje też budowę Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Jaspers jest podmiotem konsultacyjnym Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który doradza KE i opiniuje na jej potrzeby projekty warte więcej niż 50 mln euro.

Złożenie wniosku otwiera procedurę aplikacyjną, która do 15 grudnia ma zakończyć się przekazaniem wniosku Komisji Europejskiej do ostatecznej akceptacji. Komisja ma na to pięć miesięcy. Można więc zakładać, że budowa nowej siedziby muzeum ruszy w połowie przyszłego roku i potrwa do 2012 r.

Gmach ma powstać na poprzemysłowym terenie zlikwidowanej kopalni "Katowice", w pobliżu katowickiej hali "Spodka". Kolejnym etapem rozwoju muzeum ma być adaptacja pozostałych poprzemysłowych obiektów dawnej kopalni. Zachowała się tam m.in. zabytkowa wieża wyciągowa szybu "Bartosz", budynki łaźni i dawnych warsztatów.

Kształt nowego głównego gmachu muzeum jest znany od 2006 roku, kiedy rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs na jego koncepcję architektoniczną. Wybrano niecodzienny projekt, zgodnie z którym wszystkie kondygnacje głównego budynku znajdą się pod ziemią. Nad powierzchnią mają być jedynie szklane wieże doświetlające podziemne ekspozycje. Dzięki takiemu rozwiązaniu zabytkowe budynki dawnej kopalni, mimo że położone w głębi terenu, nie zostaną zasłonięte nowym gmachem.

Poza budową nowoczesnego gmachu projekt zakłada adaptację części zabytkowych pokopalnianych obiektów, pochodzących z przełomu XIX i XX wieku. Są wśród nich dwa szyby wyciągowe: "Warszawa II" oraz "Bartosz", z unikatową XIX-wieczną parową maszyną wyciągową.

Kilka dni temu Muzeum Śląskie uzyskało formalne pozwolenie na rozpoczęcie budowy. Złożenie wniosku aplikacyjnego wraz studium wykonalności inwestycji to kolejne kroki, przybliżające inwestora do rozpoczęcia przedsięwzięcia.(PAP)

mab/ hes/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)