Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Muzułmanie rozpoczęli miesięczny post - Ramadan

0
Podziel się:

Ramadan, czyli miesięczny post, rozpoczęli w środę wyznawcy islamu.
Zakończy go radosne święto Ramadan Bajram, jedno z dwóch najważniejszych u muzułmanów, którego
trzydniowe obchody rozpoczną się 10 września.

Ramadan, czyli miesięczny post, rozpoczęli w środę wyznawcy islamu. Zakończy go radosne święto Ramadan Bajram, jedno z dwóch najważniejszych u muzułmanów, którego trzydniowe obchody rozpoczną się 10 września.

30-dniowy post wyznawców islamu to dziewiąty miesiąc opartego na fazach księżyca roku muzułmańskiego. Liczony w ten sposób rok jest jednak krótszy o jedenaście dni od roku ziemskiego, określanego czasem obiegu Ziemi wokół Słońca. Dlatego też termin rozpoczęcia postu, jak i innych uroczystości i świąt islamskich ulega ciągłym przesunięciom w kalendarzu gregoriańskim.

Ścisły post w Ramadanie jest jedną z pięciu najważniejszych zasad (filarów) islamu, obok wyznania wiary, modlitw, jałmużny i pielgrzymki.

Obowiązuje od wschodu do zachodu słońca wszystkich zdrowych, dorosłych muzułmanów. Zwalnia z niego całkowicie lub czasowo m.in. choroba nieuleczalna, ciąża czy karmienie piersią.

"Na 30 dni wyznawcy islamu w Polsce, podobnie jak wszyscy muzułmanie na świecie, w imię wierności zasadom swej religii rezygnują od świtu do zachodu słońca z jedzenia i picia. Powstrzymywać się będą również m.in. od palenia papierosów i kontaktów seksualnych" - poinformował PAP przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP mufti Tomasz Miśkiewicz.

Mufti Miśkiewicz zwrócił uwagę, że intencją postu nie jest umartwianie się czy zaprzeczanie potrzebom ciała. "Jest on danym od Najwyższego zaleceniem oderwania się od rutyny codzienności, często jedynie konsumpcyjnej, pozbawionej życzliwego zrozumienia tego, co nas otacza" - podkreślił.

Dodał, że wspólne modlitwy wiernych i wspólne posiłki, służą odnowieniu sił duchowych. Ramadan rozpoczęły takie wspólne modlitwy, we wtorek późnym wieczorem, w domach modlitw, centrach muzułmańskich i meczetach.

Według tradycji, dziesięć ostatnich nocy ramadanu nazywa się "szczęśliwymi". Jedna z nich jest nocą przeznaczenia, w którą Bóg przebacza grzechy, pod warunkiem, że wierni się w tym czasie modlą. W tym roku wypada ona z 5 na 6 września.

Najważniejszą i najstarszą organizacją polskich wyznawców islamu jest Muzułmański Związek Religijny w RP. Jego przedstawiciele szacują liczbę wiernych na około 5 tysięcy osób - to przede wszystkim polscy Tatarzy. Większość polskich muzułmanów mieszka w województwie podlaskim, gdzie w Bohonikach i Kruszynianach są dwa ostatnie na ziemiach polskich zabytkowe meczety i mizary, czyli muzułmańskie cmentarze.

Wraz z cudzoziemcami liczbę wszystkich wyznawców islamu w Polsce szacuje się na 20-25 tysięcy. Cudzoziemcy to przede wszystkim studenci, dyplomaci, biznesmeni i uchodźcy z krajów muzułmańskich.(PAP)

rof/ wkr/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)