Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Muzyka Pendereckiego rozpocznie 69. sezon w Filharmonii Krakowskiej

0
Podziel się:

Od koncertu dedykowanego Krzysztofowi Pendereckiemu rozpocznie się w sobotę
69. sezon w Filharmonii Krakowskiej. Orkiestra i chór pod dyrekcją Michała Dworzyńskiego wykonają
"Polskie Requiem".

Od koncertu dedykowanego Krzysztofowi Pendereckiemu rozpocznie się w sobotę 69. sezon w Filharmonii Krakowskiej. Orkiestra i chór pod dyrekcją Michała Dworzyńskiego wykonają "Polskie Requiem".

Penderecki będzie gościem sobotniego koncertu. Dla uczczenia 80. urodzin kompozytora (przypadających 23 listopada) w sobotę po południu na krakowskich Plantach naprzeciwko filharmonii zasadzony zostanie dąb burgundzki. "Odmiana ta wzięła się nie ze snobizmu, lecz z tego powodu, że jest ona bardziej odporna na szkodniki" - mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor naczelny Filharmonii Krakowskiej Bogdan Tosza.

"Polskie Requiem" zabrzmi podczas wieczornego koncertu w pełnej wersji, także z częścią "Chaconne" napisaną po śmierci Jana Pawła II. "To fantastyczny, monumentalny utwór, który powstawał przez wiele lat. Muzycy przygotowują go w pełnej wersji. +Chaconne+ Orkiestra Filharmonii Krakowskiej jeszcze nie grała. Będzie to prawykonanie. Przygotowania, nie zapeszając, idą bardzo dobrze, muzycy są pełni energii" - mówił dyrygent Michał Dworzyński, który od września jest dyrektorem artystycznym Filharmonii Krakowskiej.

W Sali Złotej otwarta zostanie wystawa zdjęć Mariana Eile "Rewizyta. Dali u Pendereckich" z kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. W pierwszej połowie lat 70. państwo Pendereccy odwiedzili w Hiszpanii Salvadora Dali. Do rewizyty nie doszło, ale dziennikarz, satyryk i scenograf, do 1968 r. redaktor naczelny "Przekroju", Marian Eile postanowił ją zaimprowizować.

W postać malarza wcielił się aktor Włodzimierz Mancewicz, a w żonę Dalego Anna Arvay, która zajmowała się także fotografowaniem. W 1976 r. w krakowskim domu państwa Pendereckich zrealizowano sesję, której efektem było kilkadziesiąt zdjęć. Do końca lutego będzie je można oglądać w Filharmonii Krakowskiej. Osobna wystawa związana z cyklem "Rewizyta. Dali u Pendereckich" zostanie otwarta 2 października w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie.

Muzyka Pendereckiego znajdzie się w programie jeszcze czterech koncertów. Melomani usłyszą m.in. Koncert waltorniowy (19 października), "Tren pamięci ofiar Hiroszimy" i Koncert fletowy (9 listopada), I oraz III Kwartet smyczkowy (23 listopada), Adagietto z "Raju utraconego" (7 grudnia)

Do końca grudnia w Filharmonii Krakowskiej zaplanowano w sumie 65 koncertów. "Cieszę się, że mamy ofertę koncertów dla wszystkich pokoleń" - podkreślił Tosza. Jak wyliczył, są zajęcia dla kobiet w ciąży i dzieci do lat trzech - "Smykowe granie", a także projekty edukacyjne dla młodzieży szkolnej i koncerty uniwersyteckie.

Za pulpitem dyrygenckim krakowianie będą mogli zobaczyć m.in. Helmutha Rillinga, Marka Pijarowskiego, Krzysztofa Urbańskiego, Jerzego Maksymiuka, Stanisława Skrowaczewskiego. Na koncertach wystąpią m.in. Trondheim Symphony Orchestra, pianiści: Piotr Anderszewski oraz Boris Giltburg (tegoroczny zwycięzca Konkursu Pianistycznego Królowej Elżbiety w Brukseli).

Przed nowym sezonem w budynku filharmonii odnowiony został hall główny i scena. Placówka otrzymała też dwa cykle rysunków amerykańskiej artystki Anny Sochy VanMatre inspirowane muzyką Krzysztofa Pendereckiego, które ozdobiły hall. (PAP)

wos/ mrt/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)