Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Muzyka świata na V Festiwalu Ethno Port Poznań

0
Podziel się:

Meksykański akordeonista Celso Pina wystąpi w czwartek w Poznaniu w ramach V
Festiwalu Ethno Port Poznań. Przez trzy dni festiwalu odbędzie się 12 koncertów zespołów i solistów
z USA, Meksyku, Izraela, Holandii, Turcji, Bułgarii i Polski.

*Meksykański akordeonista Celso Pina wystąpi w czwartek w Poznaniu w ramach V Festiwalu Ethno Port Poznań. Przez trzy dni festiwalu odbędzie się 12 koncertów zespołów i solistów z USA, Meksyku, Izraela, Holandii, Turcji, Bułgarii i Polski. *

Muzyka Celsa Piny łączy tradycyjną środkowoafrykańską muzykę z elementami ska, reggae, rap, hip-hop czy R&B.

"Dzisiaj wieczorem zaprezentuję występ, którego motywem przewodnim jest cumbia - muzyka ludowa krajów latynoamerykańskich w rytmie na cztery czwarte. Muzyką tą zacząłem zajmować się przed trzydziestoma laty, podróżowałem z nią po Europie i Stanach Zjednoczonych. Jestem pionierem tej muzyki w Meksyku. Bardzo się cieszę, że zostałem zaproszony na ten festiwal" - powiedział na konferencji prasowej Celso Pina.

W Poznaniu zagrają też m.in. trębacz Antoni Gralak, zespoły Vidlunnia, Dikanda i Klezmafour czy koreańska grupa Noreum Machi.

"Gramy tradycyjną koreańską muzykę ludową. Wiem, że geograficznie Polska i Korea są od siebie bardzo odległe. Zdaję sobie sprawę, że wysłuchanie muzyki Noreum Machi będzie dla państwa nowością. Korea doświadczyła w swojej historii wielu trudnych chwil. Chcąc opowiedzieć o naszym cierpieniu, ubieramy je w słowa melodii" - opowiadał lider zespołu Juhong Kim.

Z Holandii do Poznania przyjedzie międzynarodowa formacja Arifa, która we współczesnym aranżacjach przypomina dawne melodie ze świata Arabii i Bałkanów. Bułgarię reprezentować będzie tradycyjny zespół żeński Na Visoko ze wsi Satowcza. Na festiwalu wystąpią też Amit Carmeli z Izraela oraz Joca Perpignan z Brazylii, którzy prowadzą warsztaty wokalno-rytmiczne.

Ważnym wydarzeniem festiwalu będzie też koncert amerykańsko-izraelskiego Balkan Beat Box, który łączy muzykę żydowską, bałkańską i arabską.

Koncertom towarzyszyć będą projekcje filmów i spotkania, warsztaty wokalno-rytmiczne i warsztaty instrumentalne dla dorosłych, a także zajęcia dla dzieci i pokazy fotografii.

W tym roku po raz pierwszy festiwal odbywa się w sierpniu. Do tej pory Ethno Port organizowany był w czerwcu.

Festiwalowe sceny staną w Starym Korycie Warty. Część wydarzeń odbywać się będzie także w Centrum Kultury "Zamek", Maglu Kultury, Fabrice oraz Pawilonie Starej Gazowni.

Jak podkreślają organizatorzy, Festiwal Ethno Port został zaliczony przez prestiżowy miesięcznik branżowy "Songlines" do 25 najlepszych festiwali world music na świecie.(PAP)

kpr/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)