Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Muzyka sycylijska i turecka na festiwalu w Jarosławiu

0
Podziel się:

Muzyka sycylijska z XII w. znalazła się w programie pierwszego z dwóch,
zaplanowanych na piątek, koncertów XVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej "Pieśń naszych
korzeni" w Jarosławiu (Podkarpackie). W drugim koncercie, nocnym, zabrzmi muzyka turecka.

Muzyka sycylijska z XII w. znalazła się w programie pierwszego z dwóch, zaplanowanych na piątek, koncertów XVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej "Pieśń naszych korzeni" w Jarosławiu (Podkarpackie). W drugim koncercie, nocnym, zabrzmi muzyka turecka.

Przed jarosławską publicznością w wieczornym koncercie w cerkwi greckokatolickiej wystąpił zespół Graindelavoix z Belgii. Jego kantorzy, pochodzący z Belgii, Estonii, Rumunii i Tunezji, wykonali chorały: normańsko-sycylijskie, italo-greckie oraz tunezyjskie.

Natomiast, w koncercie nocnym w kościele św. Mikołaja wystąpi turecki śpiewak i wirtuoz gry na neju, czyli tureckim flecie, Ahmed Sahin oraz zespół muzyki mistycznej ze Stambułu - Hazineler. Wykonają oni islamską muzykę turecką, wpisaną w klasyczną muzykę tureckootomańską. Składają się na nią muzyka sufickich bractw (tzw. tekke) i tradycja meczetów. W pierwszej z nich znajdują się różne typy hymnów modlitewnych, którym towarzyszy rytualny taniec. Natomiast muzyczna tradycja wywodząca się z meczetów opiera się na systemie modusów stosowanych do różnych wezwań i modlitw na każdą porę dnia.

Zespół Graindelavoix (tzn. ziarno głosu) działa od 1999 roku. Poszukuje muzyków, chętnych do eksperymentowania z wykonaniem i kreacją. Zespół wykorzystuje różne repertuary muzyki dawnej. Materiał, z jakim pracuje, obejmuje franko-flamandzką polifonię, sztukę lamentacji i wiele innych zapomnianych stylów.

Ahmed Sahin występuje często z różnymi grupami muzycznymi w kraju i za granicą, m.in. w Macedonii, Niemczech, Tatarstanie, Armenii, Izraelu, Maroku, Malezji, Korei Południowej, Japonii, Australii i Ameryce. Wraz z recytatorem Koranu Mehmedem Kemiksizem założył grupę muzyczną Hazineler. Prezentują oni muzykę religijną, świecką i ludową, wokalną i instrumentalną.

Zespół Hazineler powstał w 2005 roku. Tworzą go muzycy grający na instrumentach tradycyjnych, używanych w tureckiej muzyce klasycznej i w bractwach sufickich. Chór składa się ze śpiewaków, którzy znają na pamięć Koran i postępują według nauk wielkich mistrzów tureckiej muzyki klasycznej. Starania zespołu zmierzają do podtrzymania tradycji stylu otomańskiego w muzyce klasycznej i religijnej w formie, jaką przekazali najwięksi jej przedstawiciele i nagrania archiwalne.

W festiwalu, który potrwa do niedzieli, wystąpi łącznie kilkudziesięciu artystów z dziesięciu krajów: Austrii, Hiszpanii, Włoch, Turcji, Rosji, Belgii, Estonii, Rumunii, Tunezji i Polski. Festiwalowe koncerty tradycyjnie odbywają się w jarosławskich świątyniach, głównie obrządku łacińskiego, ale także i w cerkwi.

Jarosławski Festiwal Muzyki Dawnej jest jednym z nielicznych tego typu imprez w Europie. Odbywa się zawsze w ostatni pełny tydzień sierpnia. Specjalnie opracowane programy koncertowe wykonywane są w zabytkowych kościołach Jarosławia, które - jak podkreślają organizatorzy - są świadectwem dawnego splendoru i historycznej wagi miasta, jak również jego wieloetniczności, różnorodności wyznań i obrządków.

W czasie trwania festiwalu odbywają się seminaria, na których uczestnicy poznają znaczenie śpiewu, jego roli w kościele i przekazie oraz warsztaty chorałowe i chóru festiwalowego. Jak co roku biorą w nich udział zarówno artyści występujący na festiwalu, jak i publiczność. Zdobyte na nich umiejętności zostaną wykorzystywane podczas mszy w rycie gregoriańskim, która w niedzielę zakończy imprezę. Natomiast chór festiwalowy, który w tym roku składać się będzie głównie z kobiet, wystąpi w koncercie finałowym, w którym wykona średniowieczny moralitet Hildegardy z Bingen.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie "Muzyka Dawna", które powstało w Jarosławiu w 1995 roku. Tworzą je w przede wszystkim uczniowie szkół średnich i studenci. Obok innych działań Stowarzyszenie koncentruje się głównie na prowadzeniu całorocznych warsztatów muzyki dawnej, kursów i koncertów oraz na organizowaniu corocznego festiwalu.(PAP)

api/ abe/ kmad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)