Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MZ: komisja konkursowa uznała odwołania trzech klinik in vitro

0
Podziel się:

#
Dochodzi wypowiedź ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza
#

# Dochodzi wypowiedź ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza #

19.06. Warszawa (PAP) - Komisja konkursowa uznała odwołania 3 z 15 klinik, które chciały uczestniczyć w rządowym programie refundacji in vitro. Łącznie do programu zostało ostatecznie zakwalifikowanych 26 klinik - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz podkreślił w środę po południu w TOK FM, że resortowi zależy na tym, "aby wszyscy ci, którzy potrzebują procedury in vitro, mogli skorzystać z niej w najwyższym standardzie". "Cena nie może być blokadą przy wykonaniu in vitro (...) a znam pary, które odchodziły od drzwi klinik, bo nie było ich stać na te kilka lub kilkanaście tysięcy zł" - mówił minister.

Dodał, że w wyniku odwołań kolejne trzy kliniki zostały zakwalifikowane do udziału w programie, więc w sumie będzie ich 26. Zapewnił, że nie będzie problemu z finansowaniem dla tych trzech dodatkowych klinik, ponieważ pozostawiono rezerwę na taką ewentualność.

Wyłonione w konkursie kliniki znajdują się na terenie całego kraju i będą uczestniczyły w programie od 1 lipca do 30 czerwca przyszłego roku. Pomiędzy kliniki zostanie rozdysponowanych ponad 67,3 mln zł.

Zadaniem klinik będzie zapewnienie kompleksowego dostępu do świadczeń związanych z in vitro. Chodzi m.in. o wszystkie procedury dotyczące przygotowania do pobrania gamet męskich i żeńskich, tworzenie, przechowywanie i zapewnienie bezpieczeństwa zarodków oraz transfer utworzonych zarodków do macicy. Kliniki będą zobowiązane do przestrzegania zasad określonych w programie. MZ podkreśla, że ma to na celu przede wszystkim bezpieczeństwo i wysoki standard wykonywania in vitro.

Dane klinik będą umieszczone w elektronicznym rejestrze. Będą w nim także dane kobiet poddawanych in vitro. Chodzi m.in. o datę zgłoszenia i zakwalifikowania do programu refundacyjnego, informację o niepłodności, liczbie i rodzaju wykonanych badań, liczbie i jakości pobranych gamet, liczbie utworzonych, przeniesionych i przechowywanych zarodków. W rejestrze będą też informacje o powikłaniach związanych ze sztucznym zapłodnieniem oraz dane o liczbie uzyskanych ciąż, ich przebiegu, urodzeniu dziecka i jego stanie zdrowia.

Z rządowego programu refundacji in vitro ma skorzystać w ciągu trzech lat ok. 15 tys. par. Aby w nim uczestniczyć, nie trzeba być małżeństwem, nie określono bowiem statusu prawnego pary, która może wziąć udział w programie. Będą mogły z niego skorzystać pary, u których stwierdzono bezwzględną przyczynę niepłodności lub udokumentowano nieskuteczne leczenie niepłodności w ciągu ostatniego roku przed zgłoszeniem się do programu.

Do programu kwalifikowane będą kobiety do 40. roku życia. Wykluczone będą kobiety, które miały problemy z donoszeniem wcześniejszych ciąż. Nie przewidziano także dawstwa komórek jajowych lub plemników od innych osób. (PAP)

bpi/ bno/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)