Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MZ: lekarze zobowiązani do sprawdzania uprawnień pacjenta

0
Podziel się:

Wypisujący recepty mają obowiązek sprawdzać, czy pacjent ma dokument
potwierdzający prawo do refundacji leków - podkreśla resort zdrowia. Lekarze obawiają się, że
przepisy nowej ustawy refundacyjnej sprawią, że będą częściej karani za błędy w wypisywaniu
recept.

Wypisujący recepty mają obowiązek sprawdzać, czy pacjent ma dokument potwierdzający prawo do refundacji leków - podkreśla resort zdrowia. Lekarze obawiają się, że przepisy nowej ustawy refundacyjnej sprawią, że będą częściej karani za błędy w wypisywaniu recept.

Zdaniem konwentu prezesów Okręgowych Izb Lekarskich przepisy ustawy refundacyjnej, które wejdą w życie 1 stycznia, sprawią, że lekarze będą częściej karani finansowo za błędy w wypisywaniu recept. Chodzi także o przypadki, w których powstawały one z powodu celowego lub nieświadomego działania pacjenta. Lekarze grożą, że od nowego roku nie będą wypisywali recept na leki refundowane.

W piątek stanowisko w tej kwestii miała zająć Naczelna Rada Lekarska. Sprawa ta została jednak przełożona.

MZ w komunikacie, który otrzymała w piątek PAP, podkreśla, że obowiązek weryfikacji uprawnień pacjentów wynika z przepisów zawartych w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Resort zaznacza jednocześnie, że nie chodzi o kontrolę faktycznego stanu ubezpieczenia czy uprawnień pacjenta, lecz dokumentu potwierdzającego uprawnienia.

Pacjent jest zobowiązany do przedstawienia takiego dokumentu, w przeciwnym razie ponosi 100-proc. odpłatność za świadczenie. Prawo do wystawiania recept refundowanych mają lekarze, którzy zawarli kontrakt bezpośrednio z NFZ lub są zatrudnieni w placówkach, które taki kontrakt podpisały.

"W ustawie refundacyjnej wprowadzono, jedynie w enumeratywnie wskazanych w ustawie przypadkach, obowiązek zwrotu przez lekarza równowartości kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami" - podkreśla MZ. Chodzi o wypisanie recepty nieuzasadnionej względami medycznymi albo niezgodnej z uprawnieniami pacjenta, niezgodnej z listą leków refundowanych lub w przypadku wypisania recepty w miejscu niewymienionym w umowie. "Wszystkie te okoliczności powstają w wyniku zaniechania działań, do których zobowiązują przepisy prawa, albo świadomego działania wbrew przepisom" - dodaje resort zdrowia.

MZ podkreśla, że zgodnie z ustawą refundacyjną, lekarze nie mają obowiązku zwracać kwoty refundacji, jeśli recepta albo dokument poświadczający prawo do świadczenia został sfałszowany przez pacjenta albo osobę trzecią. Według resortu, przepisy zawarte w ustawie refundacyjnej zostały wprowadzone na wniosek i w porozumieniu z Naczelną Radę Lekarską. (PAP)

pro/ malk/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)