Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MZ: Plany zmian wymagań dla pomieszczeń i szprzętu w szpitalach

0
Podziel się:

Resort zdrowia chce zmienić wymagania, którym - pod względem fachowym i
sanitarnym - powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia w zakładach opieki zdrowotnej. Projekt
rozporządzenia w tej sprawie skierowano niedawno do uzgodnień zewnętrznych; termin zgłaszania uwag
mija 10 sierpnia.

Resort zdrowia chce zmienić wymagania, którym - pod względem fachowym i sanitarnym - powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia w zakładach opieki zdrowotnej. Projekt rozporządzenia w tej sprawie skierowano niedawno do uzgodnień zewnętrznych; termin zgłaszania uwag mija 10 sierpnia.

W czwartek swoją pozytywną opinię przedstawiła Konfederacja Pracodawców Polskich podczas debaty "Szpitale bez kagańca, czyli zdrowy rozsądek dla wymagań sanitarnych".

Obecnie obowiązujące przepisy (na mocy rozporządzenia z listopada 2006 r.) szczegółowo regulują te zagadnienia - m.in. ściśle określają powierzchnię i wymiary pomieszczeń medycznych. Nowe regulacje wprowadzają w miejsce precyzyjnych wytycznych ogólne wymagania funkcjonalne.

Przykładowo, istniejące rozporządzenie określa teraz, że wielkość pokoju na oddziale położniczym w systemie "matka z dzieckiem", w którym jest jedno łóżko, to co najmniej 14 m kw. Takich "metrażowych" unormowań nie będzie w przygotowywanym akcie. W myśl obecnych przepisów odstępy między łóżkami powinny umożliwić swobodny dostęp do chorych i wynosić co najmniej 0,7 m, a od ściany zewnętrznej - co najmniej 0,8 m. Po zmianach prawo będzie głosiło, że odstępy muszą zapewnić swobodny dostęp do pacjentów.

W uzasadnieniu rozporządzenia - dostępnym na stronie internetowej resortu zdrowia - napisano, że odstąpiono w nim od określania wymagań odnośnie powierzchni poszczególnych pomieszczeń (gabinety, pokoje chorych), gdyż w wielu przypadkach utrudnia to racjonalne wykorzystanie przestrzeni zakładów opieki zdrowotnej.

"Decyzję o ilość łóżek w salach pozostawiamy rozsądkowi dyrektorów i ocenie pacjentów" - powiedział w czwartek dyrektor resortowego Departamentu Organizacji Ochrony Zdrowia Piotr Warczyński. Jak podkreślał na spotkaniu zorganizowanym przez KPP, niezmienione pozostaną przepisy przeciwpożarowe i te dotyczące sytuacji kryzysowych. Obowiązujące będą nadal wymagania dla budynków użyteczności publicznej wynikające z przepisów budowlanych.

Główny Inspektor Sanitarny Andrzej Wojtyła podnosił, że niezłagodzone pozostaną też wymagania istotne dla epidemiologii, a dotyczące m.in. izolatek.

W nowych uregulowaniach zwiększyć mają się za to - jak wskazywał Warczyński - wymagania w zakresie aseptyki - czystości i zasad sterylizacji. Zapowiedział, że będą one określone w innym rozporządzeniu, które opracuje Główny Inspektorat Sanitarny.

Wiceprezydent KPP Andrzej Mądrala pozytywnie ocenił projekt rozporządzenia. Jego zdaniem, nowe reguły pozwolą uniknąć wielu, często zbędnych wydatków na dostosowanie istniejących zakładów opieki zdrowotnej do nazbyt rygorystycznych wymagań. (PAP)

ktl/ wkr/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)