Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MZ: proponowane przez PiS referendum ws. szpitali jest bezzasadne

0
Podziel się:

Referendum ws. zmian własnościowych w służbie zdrowia, które proponuje PiS,
jest bezzasadne, bo Ministerstwo Zdrowia nie proponuje obligatoryjnych przekształceń szpitali -
powiedział w piątek PAP rzecznik MZ Piotr Olechno.

Referendum ws. zmian własnościowych w służbie zdrowia, które proponuje PiS, jest bezzasadne, bo Ministerstwo Zdrowia nie proponuje obligatoryjnych przekształceń szpitali - powiedział w piątek PAP rzecznik MZ Piotr Olechno.

W piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że jego partia rozpocznie akcję społeczną zmierzającą do przeprowadzenia ogólnokrajowego referendum w sprawie zmian własnościowych w służbie zdrowia. "Wszelkiego rodzaju decyzje, czy to wprost prywatyzacyjne, czy też prowadzące do prywatyzacji, powinny być poprzedzone referendum" - powiedział Kaczyński. Według rzecznika PiS Adama Hofmana propozycja odnosi się również do rządowych koncepcji komercjalizacji szpitali.

Odnosząc się do tych pomysłów, rzecznik resortu zdrowia przypomniał, że ministerstwo nie proponuje obligatoryjnych przekształceń szpitali. "Pacjentowi obojętne jest, czy dana placówka jest publiczna czy niepubliczna, jeśli wciąż obowiązuje ją kontrakt z NFZ; w obu nie płaci przecież za świadczenia gwarantowane" - dodał. Zaznaczył, że najważniejsza dla pacjenta jest jakość opieki. "Referendum w tym kontekście jest bezzasadne" - podkreślił.

Kaczyński przedstawił też założenia programu zdrowotnego, który zakłada m.in. przekazywanie środków finansowych pochodzących ze składek bezpośrednio do budżetu państwa, likwidację Narodowego Funduszu Zdrowia, zmianę systemu refundacji leków, stworzenie krajowej sieci szpitali. Program obejmuje także ubezpieczenia dodatkowe i kwestie organów założycielskich szpitali. PiS chce przeznaczać część środków z akcyzy na promocję zdrowia, stworzyć system finansowania dla lekarzy na specjalizacjach. Prezes PiS opowiedział się też za przeznaczaniem na służbę zdrowia 6 proc. PKB i powrotem lekarzy i dentystów do szkół.

Swoje propozycje zmian w systemie ochrony zdrowia opracował także rząd; zawarte są one w pakiecie ustaw zdrowotnych, z których kluczowym jest projekt ustawy o działalności leczniczej. W ubiegłym tygodniu podkomisja zdrowia przyjęła sprawozdanie z prac nad nim.

Rządowy projekt nie zakłada obowiązkowego przekształcania szpitali w spółki (zakładał to pierwszy pakiet ustaw zdrowotnych PO z 2008 r.); zgodnie z nowymi przepisami samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą musiały pokryć ich ujemny wynik finansowy w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego. Zmiany mają uniemożliwić tworzenie nowych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, z wyjątkiem przypadku powstania nowego zakładu w drodze połączenia co najmniej dwóch innych. Oznacza to, że nowo powstałe szpitale będą musiały być spółkami.

Przekształcenie szpitala w spółkę będzie mogło być dokonane bez konieczności uprzedniej likwidacji sp zoz. Spółka powstała w wyniku przekształcenia ma być następcą prawnym sp zoz, przejmując jego prawa i obowiązki.(PAP)

kno/ bos/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)