Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MZ przygotowuje założenia do ustawy o jakości w ochronie zdrowia

0
Podziel się:

Ustawa o jakości w ochronie zdrowia, do której założenia przygotowuje
Ministerstwo Zdrowia, umożliwi obiektywną ocenę jakości świadczeń w zakładach opieki zdrowotnej -
poinformował we wtorek na konferencji wiceminister zdrowia Marek Haber.

Ustawa o jakości w ochronie zdrowia, do której założenia przygotowuje Ministerstwo Zdrowia, umożliwi obiektywną ocenę jakości świadczeń w zakładach opieki zdrowotnej - poinformował we wtorek na konferencji wiceminister zdrowia Marek Haber.

Jak powiedział Haber, ustawa będzie dotyczyła tylko zakładów opieki zdrowotnej, które korzystają z publicznych środków finansowych. W pierwszej kolejności oceną miałoby zostać objęte lecznictwo szpitalne, a następnie inne obszary ochrony zdrowia jak ambulatoryjna opieka specjalistyczna czy podstawowa opieka zdrowotna.

Ocena jakości usług miałaby zostać oparta na funkcjonujących obecnie systemach sprawozdawczości, m.in. akredytacjach. Ocena oparta na systemie opracowanych w ustawie wskaźników - w ocenie wiceministra - pozwoli na połączenie poziomu finansowania świadczeń z ich jakością. "Chcielibyśmy środki finansowe przesuwać w te miejsca, gdzie jest zagwarantowana obiektywnie zmierzona jakość. Myślimy przede wszystkim o sytuacji, w której pacjent mógłby wybrać tę jednostkę, gdzie wysoka jakość świadczeń jest zagwarantowana i zmierzona" - zaznaczył.

"Zagwarantowanie odpowiedniej jakości świadczeń w ochronie zdrowia jest konstytucyjnym obowiązkiem. (...) Jest to kwestia zabezpieczenia nie tylko dostępu do świadczeń, jeśli chodzi o równość, o ich ilość, ale także o odpowiednią jakość tych świadczeń" - podkreślił Haber. Jego zdaniem podnoszenie jakości usług medycznych przynosi określone korzyści nie tylko pacjentowi, ale także zakładowi opieki zdrowotnej. "Nie w takim wymiarze, jakiego by zarządzający zakładem oczekiwali, ale jednak" - dodał.

Haber dodał także, że w obszarze zainteresowań Unii Europejskiej znajduje się ujednolicenie systemu oceny jakości usług medycznych. "Na ten temat się dyskutuje, próbuje prowadzić różnego rodzaju działania, by jakość usług jednakowo rozumieć i jednakowo ją mierzyć" - dodał. "Nie w postaci dyrektyw - zaznaczył - bardziej idziemy w kierunku, by rekomendować pewne rzeczy i ustalać kierunek działań" - podkreślił.(PAP)

kno/ abr/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)