Notowania

wiadomości
28.03.2011 17:55

MZ: specjalny zespół w związku z sytuacją elektrowni Fukushima

W związku z dynamiczną sytuacją w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima został powołany zespół do spraw oceny ryzyka zdrowotnego - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Resort zaznacza, że obecnie w Polsce nie ma zagrożenia.

Podziel się
Dodaj komentarz

*W związku z dynamiczną sytuacją w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima został powołany zespół do spraw oceny ryzyka zdrowotnego - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Resort zaznacza, że obecnie w Polsce nie ma zagrożenia. *

MZ informuje na podstawie danych przekazywanych przez Państwową Agencję Atomistyki (PAA), Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (IAEA) oraz amerykańską Agencję Ochrony Środowiska (EPA), że nie ma zagrożenia dla zdrowia mieszkańców Polski z powodu możliwego przemieszczania się w atmosferze izotopów promieniotwórczych znad Japonii.

"Nie ma podstaw do podejmowania jakichkolwiek działań profilaktycznych. Jednocześnie przestrzega się przed samowolnym przyjmowaniem preparatów jodku potasu" - czytamy w komunikacie resortu zdrowia.

Poziom radioaktywnego jodu 131 w wodzie morskiej w pobliżu elektrowni Fukushima aż o 1 150 razy przekracza normę - poinformowała w poniedziałek rano japońska agencja bezpieczeństwa nuklearnego.

Według agencji, pomiaru dokonano w morzu zaledwie 30 metrów od reaktorów nr 5 i 6 uszkodzonej przez trzęsienie ziemi elektrowni Fukushima.

Urządzenia pomiarowe wykryły w atmosferze nad Polską minimalnie podwyższone stężenia izotopu jodu 131.(PAP)

pro/ itm/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz