Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MZ: szczepienia przeciwko pneumokokom to priorytet

0
Podziel się:

Wprowadzenie powszechnych szczepień przeciwko
pneumokokom dla wszystkich dzieci poniżej drugiego roku życia to
priorytet resortu zdrowia - powiedział wiceminister Marek
Twardowski podczas wtorkowej konferencji w Warszawie na temat
szczepień.

Wprowadzenie powszechnych szczepień przeciwko pneumokokom dla wszystkich dzieci poniżej drugiego roku życia to priorytet resortu zdrowia - powiedział wiceminister Marek Twardowski podczas wtorkowej konferencji w Warszawie na temat szczepień.

Konferencję "Perspektywy i szanse szczepień ochronnych w Polsce w profilaktyce zdrowotnej dzieci i młodzieży" zorganizowały senacka Komisja Zdrowia oraz Europejskie Stowarzyszenie Promocji Zdrowia "Pro Salutem".

Jak podkreślali uczestnicy spotkania, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wprowadzenie szczepień przeciwko pneumokokom do narodowych programów szczepień. Pneumokoki to bakterie chorobotwórcze, mogące atakować różne narządy człowieka. Mogą być przyczyną poważnych chorób, m.in. zapalenia opon mózgowo- rdzeniowych, zapalenia płuc. Pneumokoki mogą wywoływać również mniej poważne, ale bardzo często występujące choroby, np. zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok, zapalenie oskrzeli.

Twardowski zapowiedział, że Ministerstwo Zdrowia chciałoby jak najszybciej wprowadzić powszechne szczepienia przeciwko pneumokokom, zaznaczył jednak, że ze względów finansowych może to być w tym roku niemożliwe. Przypomniał, że w październiku zeszłego roku resort wprowadził szczepienia przeciwko pneumokokom (oraz przeciwko ospie wietrznej) dla dzieci z grup ryzyka.

Prof. Ewa Bernatowska z Polskiego Towarzystwa Wakcynologii (PTW) podkreśliła, że szczepienia przeciwko pneumokokom są rekomendowane także przez polskich specjalistów. Przekonywała, że szczepienia te mają bardzo wysoką skuteczność i wpływają na zmniejszenie zachorowalności na inne choroby infekcyjne.

Dodała, że choć polski kalendarz szczepień jest zbliżony do standardów europejskich, Pediatryczny Zespół Ekspertów, który w tej kwestii doradza Ministrowi Zdrowia, chciałby również wprowadzenia powszechnych szczepień przeciwko ospie wietrznej, szczepień przeciwko grypie w grupie ryzyka, przeciwko meningokokom oraz rotawirusowi w wybranych grupach wiekowych oraz szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV - niektóre typy tego wirusa mogą powodować raka szyjki macicy).

Twardowski zwrócił uwagę, że szczepienie przeciwko HPV jest zalecane przez MZ i choć kierownictwo resortu uważa, że jest ono bardzo ważne, w ciągu najbliższych kilku lat jego finansowanie z budżetu na pewno nie będzie możliwe ze względu na wysoki koszt.

Zalecane jest, by przeciwko HPV szczepić dziewczynki w wieku ok. 13 lat, zanim rozpoczną współżycie płciowe. Niektóre gminy finansują te szczepienia z własnych środków przeznaczonych na profilaktykę. "Współpracujemy z samorządami, chcielibyśmy mieć wpływ na to, żeby środki na profilaktykę były wydawane racjonalne. Jednak nie zapominajmy, że w przypadku szczepień przeciwko HPV pierwsze efekty będą odczuwalne za jakieś 10 lat, a sprawdzalne dopiero za 30" - mówił Twardowski.

Główny Inspektor Sanitarny Adrzej Wojtyła przypomniał, że kwestię szczepień ochronnych w Polsce regulują: ustawa o chorobach zakaźnych i zakażeniach (pod koniec zeszłego roku znowelizowana przez Sejm), ustawa o Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia. Kalendarz Szczepień Ochronnych ogłasza GIS w formie komunikatu; składa się on z dwóch części: szczepień obowiązkowych, finansowanych z budżetu oraz zalecanych, których koszt ponosi pacjent. Za finansowanie szczepień odpowiedzialny jest Minister Zdrowia, natomiast koordynacją i nadzorem zajmuje się GIS.

Jak podkreślił Wojtyła, przy tworzeniu programu szczepień kierownictwo resortu zdrowia kieruje się przesłankami merytorycznymi, czyli zaleceniami ekspertów i WHO, prawnymi oraz finansowymi. "Profilaktyka jest tańsza niż leczenie, dlatego, jeśli to możliwe, należy zapobiegać chorobom i temu służyć ma program szczepień ochronnych" - mówił Wojtyła.(PAP)

akw/ pz/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)