Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MZ ws. kontynuowania leczenia w ramach programów terapeutycznych

0
Podziel się

Osoby zakwalifikowane do programów terapeutycznych, po wejściu w życie 1
stycznia ustawy refundacyjnej, będą kontynuować leczenie zgodnie z dotychczasowymi przepisami -
zapisano w projekcie rozporządzenia MZ.

bEhDufph

Osoby zakwalifikowane do programów terapeutycznych, po wejściu w życie 1 stycznia ustawy refundacyjnej, będą kontynuować leczenie zgodnie z dotychczasowymi przepisami - zapisano w projekcie rozporządzenia MZ.

Projekt zmiany rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych opublikowano na stronie internetowej resortu.

1 stycznia wchodzą w życie przepisy ustawy refundacyjnej, która m.in. zakłada, że minister zdrowia nie będzie w drodze rozporządzeń określał wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu terapeutycznych programów zdrowotnych. Świadczenia gwarantowane z tego zakresu w ramach tzw. programów lekowych mają być dostępne dla pacjentów na podstawie decyzji refundacyjnej.

bEhDufpj

Dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w MZ Artur Fałek powiedział PAP, że zmiana dotyczy sposobu podejmowania decyzji refundacyjnej, a nie pacjentów. Podkreślił, że nadal będą oni mieli dostęp do leków.

"Zakres leków dostępnych w ramach programów zostanie przeniesiony na przyszły rok. Są przepisy przejściowe także wobec chemioterapii niestandardowej - będzie ona kontynuowana w przypadku osób, które ją rozpoczęły" - powiedział Fałek.

Zaznaczył, że zasadniczo zmiana dotyczy przemysłu farmaceutycznego. Do tej pory o program wnioskowali konsultanci, natomiast zgodnie z nowymi przepisami "firma będzie wnioskowała o objęcie refundacją, a to, czy to będzie refundacja w aptekach czy w ramach programu - to rzecz wtórna" - wyjaśnił.

Podkreślił, że zmiany mają na celu uporządkowanie podejmowania decyzji refundacyjnych. "Mam nadzieję, że będzie ich więcej i leki będą szybciej włączane do refundacji" - powiedział.

bEhDufpp

W projekcie dodano także nowe substancje do programu terapeutycznego leczenia przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu B, a także do programu leczenia raka nerki. Wpisano też nowe świadczenie - program terapeutyczny leczenia zaawansowanego włókniakomięsaka skóry przy wykorzystaniu substancji imatynib.

Do terapeutycznego programu leczenia przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu B dodano substancję czynną tenofowir.

Jak informuje MZ, wirusowe zapalenie wątroby typu B jest chorobą zakaźną - najczęstszą z infekcyjnych chorób wątroby na świecie. Wirusem HBV jest zakażonych na świecie 2 mld ludzi. W ciągu roku z powodu zakażenia HBV umiera prawie 1,2 mln osób. Polska należy obecnie do krajów o niskiej zapadalności na HBV - podano.

Do programu terapeutycznego leczenia raka nerki dodano substancję czynną sorafenib oraz ewerolimus - stosowane w II linii terapii. Zmieniono kryteria kwalifikacji do leczenia substancją czynną sunitynib. MZ podało, że nowotwory nerki stanowią ok. trzy proc. wszystkich nowotworów złośliwych u dorosłych w Polsce.

bEhDufpq

Nowym świadczeniem gwarantowanym ma być program terapeutyczny leczenia zaawansowanego włókniakomięsaka skóry przy wykorzystaniu substancji czynnej imatynib. Jest to nowotwór, który rośnie w postaci guzka lub płaskiej zmiany. Obecnie terapia nowotworu przy wykorzystaniu imatynibu jest finansowana w ramach terapii niestandardowej - podało MZ.

Katarzyna Nocuń (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

kno/ pz/ gma/

bEhDufpK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)