Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MZ za wprowadzeniem zakazu eksponowania wyrobów tytoniowych

0
Podziel się

Ministerstwo Zdrowia popiera poselski
projekt tzw. ustawy antynikotynowej, który wprowadza m.in.
ograniczenie możliwości eksponowania wyrobów tytoniowych -
dowiedziała się w poniedziałek PAP.

bEgHwDud

Ministerstwo Zdrowia popiera poselski projekt tzw. ustawy antynikotynowej, który wprowadza m.in. ograniczenie możliwości eksponowania wyrobów tytoniowych - dowiedziała się w poniedziałek PAP.

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy "O ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych", który przygotowała sejmowa komisja zdrowia.

Komisja proponuje, by ostrzeżenia o szkodliwości tytoniu - umieszczane na opakowaniach z papierosami - były znacznie większe niż obecnie.

bEgHwDuf

"Sprzedawcy nie będą mogli wystawiać papierosów tak, jak robią to w tej chwili. Będą także surowiej niż dotychczas karani za ich sprzedaż nieletnim" - mówił PAP Aleksander Sopliński (PSL).

W projekcie przewiduje się również, iż palić nie będzie można we wszystkich miejscach użyteczności publicznej. Zakaz ma obowiązywać na terenie zakładów opieki zdrowotnej, szkół, także wyższych, w pomieszczeniach zakładów pracy i w obiektach kultury i wypoczynku, w środkach pasażerskiego transportu publicznego, a także na stacjach, dworcach kolejowych i autobusowych, portach lotniczych i przystankach. Palenie ma zostać zabronione także w odległości mniejszej niż 10 metrów od wejścia do tych obiektów.

Posłowie chcą, by zakaz palenia obowiązywał też w prywatnych samochodach, gdy pasażerami są dzieci do lat 13 lub osoby płacące za przewóz.

Zgodnie z nowelą właściciele obiektów objętych zakazem palenia będą zobowiązani do ich odpowiedniego oznakowania poprzez umieszczenie międzynarodowego znaku "zakaz palenia", a także wskazania miejsca i sposobu zgłaszania ewentualnych naruszeń tego zakazu.

bEgHwDul

Za palenie w niedozwolonych miejscach ma grozić grzywna w wysokości 100 złotych. Przedsiębiorcy, którzy nie dostosują swoich lokali do nowych przepisów, mają zapłacić karę do 20 tys. zł.

Zakazem palenia nie zostaną objęte m.in. indywidualne pokoje w obiektach mieszkalnych (hotelach, schroniskach, domach studenckich, domach zakonnych); wyodrębnione i odpowiednio przystosowane palarnie, szpitale psychiatryczne, hospicja, domy spokojnej starości oraz specjalne wagony w pociągach dalekobieżnych.

W lokalach gastronomiczno-rozrywkowych dopuszczalne jest odstępstwo od zakazu palenia jedynie w odrębnych pomieszczeniach, służących wyłącznie jako palarnie.

W szczególnych przypadkach lekarz prowadzący leczenie może zezwolić pacjentowi przebywającemu w zakładzie opieki zdrowotnej na odstępstwo od zakazu palenia wyrobów tytoniowych.

bEgHwDum

W projekcie podtrzymano zakaz reklamowania i promocji wyrobów tytoniowych.

Nowela zakłada, że palarnie powinny być wyposażone w wentylację mechaniczną, zapewniającą co najmniej 25-krotną wymianę powietrza w pomieszczeniu w ciągu godziny. Mają posiadać także urządzenia filtrujące i oczyszczające powietrze. Substancje powstałe ze spalania tytoniu nie mogą się z nich przedostawać do innych pomieszczeń. Powierzchnia pojedynczej palarni nie może być mniejsza niż 10 metrów kwadratowych.

Zakaz palenia tytoniu w miejscach publicznych wprowadziły już m.in. Irlandia, Włochy, Szwecja, Norwegia, Portugalia, Islandia, Finlandia oraz Estonia. (PAP)

pro/ itm/ gma/

bEgHwDuG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)