Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MZ: zadłużenie zoz-ów najniższe od 2002 r.

0
Podziel się

Zobowiązania wymagalne publicznych zakładów
opieki zdrowotnej w ostatnim kwartale 2008 r. zmniejszyły się i
wynoszą obecnie ponad 2,2 mld zł; są najniższe od 2002 r. - wynika
z danych Ministerstwa Zdrowia.

bEiwqbrF

*Zobowiązania wymagalne publicznych zakładów opieki zdrowotnej w ostatnim kwartale 2008 r. zmniejszyły się i wynoszą obecnie ponad 2,2 mld zł; są najniższe od 2002 r. - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. *

Jeszcze pod koniec września ubiegłego roku zobowiązania wymagalne zoz-ów (których termin płatności upłynął, a nie zostały umorzone) - wynosiły nieco ponad 2,5 mld zł, a w czerwcu sięgały ponad 2,7 mld zł.

W ocenie eksperta Konfederacji Pracodawców Polskich Roberta Mołdacha, spadek zobowiązań wymagalnych związany jest z poprawą zarządzania lecznicami. "Mamy coraz bardziej do czynienia z rynkiem usług medycznych, także w przypadku państwowej służby zdrowia. Taka sytuacja powoduje, że dyrektorzy zoz-ów muszą sprawnie gospodarować środkami finansowymi. Kształtuje to również polityka Ministerstwa Zdrowia" - podkreślił Mołdach w poniedziałek w rozmowie z PAP.

bEiwqbrH

Przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS) uważa, że zmniejszenie zadłużenia zoz-ów to m.in. efekt zwiększenia finansowania świadczeń medycznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. "Przez ostatnie trzy lata przychody NFZ utrzymywały się na wysokim poziomie, można było finansować więcej świadczeń. Do spadku zobowiązań wymagalnych, które w 2005 r. wynosiły ponad 6 mld zł, przyczyniła się także ustawa o restrukturyzacji zoz-ów, przygotowana przez PiS i PO. Dzięki niej uzyskały one dodatkowe środki" - powiedział PAP Piecha.

Zobowiązania wymagalne zoz-ów utworzonych przez jednostki centralne na koniec 2008 r. wyniosły ponad 740 mln zł, w tym z tytułu dostaw i usług ponad 600 mln zł.

Natomiast zobowiązania wymagalne zoz-ów, których podmiotem założycielskim są samorządy wyniosły ponad 1,5 mld zł, w tym z tytułu dostaw i usług 860 tys zł. (PAP)

pro/ itm/ jra/

bEiwqbsi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)