Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MZ: zmiany dot. finansowania leczenia łuszczycowego zapalenia stawów

0
Podziel się:

Leczenie lekami biologicznymi łuszczycowego zapalenia stawów o przebiegu
agresywnym, w ramach programu terapeutycznego, będzie finansowane przez NFZ - zakłada przygotowane
przez Ministerstwo Zdrowia rozporządzenie.

Leczenie lekami biologicznymi łuszczycowego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym, w ramach programu terapeutycznego, będzie finansowane przez NFZ - zakłada przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia rozporządzenie.

Rozporządzenie MZ m.in. włącza program terapeutyczny "Leczenie łuszczycowego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym" do wykazu świadczeń gwarantowanych. Projekt rozporządzenia został przekazany do konsultacji zewnętrznych.

Łuszczycowe zapalenie stawów - ŁZS - jest przewlekłą chorobą zapalną, która charakteryzuje się występowaniem zapalenia stawów u osoby z łuszczycą skóry lub paznokci. Jak podaje resort podstawą terapii ŁZS są leki modyfikujące przebieg choroby (DMARD). Z kolei leki biologiczne - zgodnie ze standardami światowymi - są stosowane u chorych, u których nie pomogły klasyczne DMARD - zaznacza MZ.

MZ podkreśla, że zastosowanie leków biologicznych daje jedyną możliwość zahamowania choroby u większości chorych - powoduje zahamowanie progresji zmian radiologicznych, więc nie doprowadza do inwalidztwa; poprawia jakość życia pacjentów przez bardzo dużą poprawę zmian skórnych u chorych z współistniejącą łuszczycą skóry lub paznokci.

Warunkiem kwalifikacji do leczenia w ramach programu terapeutycznego będzie niepowodzenie uprzedniego leczenia co najmniej dwoma lekami modyfikującymi przebieg choroby, a więc nie zastąpienie ich, tylko uzupełnienie możliwości terapeutycznych - podkreśla MZ. Do programu będzie kwalifikował chorych Zespół Koordynacyjny do Spraw Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych.

Koszt programu w ocenie MZ będzie rocznie kosztował NFZ ok. 36 mln zł, przy założeniu, że będzie w nim uczestniczyło ok. tysiąc pacjentów rocznie. MZ proponuje, aby rozporządzenie weszło w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia.

Przyczyna ŁZS nie jest znana, stwierdza się natomiast komponent genetyczny w patogenezie choroby. Przebieg choroby jest zróżnicowany. Początek może być ostry i przypominać napad dny moczanowej lub rzut gorączki reumatycznej. Częściej jednak objawy rozwijają się stopniowo. Choroba przebiega z okresami zaostrzeń i okresami słabo wyrażonych objawów. (PAP)

kno/ malk/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)