Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na AON zainaugurowano Wszechnicę Obronności

0
Podziel się:

Na Akademii Obrony Narodowej w warszawskim Rembertowie zainaugurowała we
wtorek działalność Wszechnica Obronności. Pierwszy wykład wygłosił szef Sztabu Generalnego Wojska
Polskiego gen. Mieczysław Cieniuch.

Na Akademii Obrony Narodowej w warszawskim Rembertowie zainaugurowała we wtorek działalność Wszechnica Obronności. Pierwszy wykład wygłosił szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysław Cieniuch.

To drugie tego rodzaju przedsięwzięcie na AON, na początku listopada szef MON Tomasz Siemoniak zainaugurował działalność Wszechnicy Bezpieczeństwa.

Jak mówił we wtorek rektor-komendant Akademii gen. dyw. Bogusław Pacek, Wszechnica Obronności jest przeznaczona przede wszystkim dla studentów w mundurach. "Ona się różni nieco od Wszechnicy Bezpieczeństwa. Pozwala na wymianę poglądów, ale przede wszystkim ma kształcić" - powiedział Pacek.

"Jest szansa, że Akademia Obrony Narodowej będzie ważnym miejscem dyskutowania na tematy bezpieczeństwa i obronności nie tylko w dyskusji prowadzonej między resortami, ale ważniej dyskusji z punktu widzenia wymiany poglądów międzynarodowych" - powiedział z kolei wiceszef MON Czesław Mroczek, który zainaugurował działalność Wszechnicy Obronności.

Pierwszy wykład, wygłoszony przez szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysława Cieniucha, był poświęcony możliwościom i uwarunkowaniom użycia sił zbrojnych w środowisku międzynarodowym. Generał mówił m.in., że zaangażowanie Wojska Polskiego w misje NATO i UE jest jednym z podstawowych zadań armii. "Stanowi również istotny wyznacznik miejsca i roli naszego państwa w strukturze międzynarodowej" - ocenił.

"Udział w niektórych misjach może powodować czasowy wzrost zagrożenia bezpieczeństwa wewnętrznego Rzeczpospolitej Polskiej, na przykład ryzyka aktów terrorystycznych, a także bezpośredniego zagrożenia żołnierzy biorących udział w operacji. Ale unikanie udziału w operacjach nie jest najlepszą drogą podnoszenia bezpieczeństwa własnego państwa" - powiedział Cieniuch.

Podkreślił, że Polska jest zobowiązana do wzmacniana potencjału obronnego NATO i UE. "Zbyt często my pamiętamy o artykule 5 traktatu północnoatlantyckiego (mówi o wspólnej obronie - PAP), a zbyt rzadko o artykule 3, który mówi, że każde państwo sojusznicze ma obowiązek umacniać swój własny potencjał militarny po to, żeby być w stanie reagować na zagrożenia" - ocenił szef SG WP.

Drugi wtorkowy wykład wygłosił dyrektor Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP dr inż. Jan Jabłkowski. Tematem była automatyzacja i robotyzacja pola walki.

Wszechnica Obronności w zamyśle AON ma być forum prezentacji i wymiany myśli wybitnych dowódców, strategów i ludzi, którzy brali lub biorą udział w przygotowaniach do działań obronnych państw i organizacji międzynarodowych. Wśród wykładowców mają być dowódcy operacji, szefowie sztabów generalnych oraz dowódcy rodzajów i związków operacyjnych.

7 listopada, na inaugurację Wszechnicy Bezpieczeństwa pierwszy wykład wygłosił były prezydent Lech Wałęsa. Następnym gościem wszechnicy ma być kolejny prezydent - Aleksander Kwaśniewski.(PAP)

ral/ pz/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)