Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na Górnym Śląsku - Dzień Śląskiej Flagi

0
Podziel się:

Do obchodzenia Dnia Śląskiej Flagi zachęca w piątek na Górnym Śląsku część
regionalnych mediów. Flag w oknach i balkonach wywieszono mało, bo - jak podkreśla politolog dr
Tomasz Słupik - taki sposób świętowania w tej części Europy nie jest popularny.

Do obchodzenia Dnia Śląskiej Flagi zachęca w piątek na Górnym Śląsku część regionalnych mediów. Flag w oknach i balkonach wywieszono mało, bo - jak podkreśla politolog dr Tomasz Słupik - taki sposób świętowania w tej części Europy nie jest popularny.

Zaproponowane przez śląskiego posła Marka Plurę (PO) święto śląskiej flagi ma nawiązywać do daty uchwalenia ustawy konstytucyjnej Sejmu Ustawodawczego z 1920 r., w której ujęto ustanawiający przedwojenną autonomię regionu Statut Organiczny Województwa Śląskiego.

Dziyń Ślónskij Fany, czyli Dzień Śląskiej Flagi ma być - według Plury - m.in. dniem radości lokalnego patriotyzmu, dniem nadziei na rozwój tej ziemi oraz dniem świętowania tworzonej przez Ślązaków wspólnoty. Poseł zaapelował o wywieszenie flag w żółto-niebieskich barwach woj. śląskiego oraz o dołączenie dodatków w tych kolorach do ubrań.

Jego apel, nagłośniony m.in. przez niektóre działające w regionie rozgłośnie i tytuły prasowe, nie spotkał się z szeroką reakcją. W Katowicach i okolicznych miastach w oknach i na balkonach można było dostrzec pojedyncze śląskie flagi; żółto-niebieskich dodatków do ubrań u przechodniów praktycznie nie było widać.

"Mamy problem z manifestowaniem takich wspólnotowych tożsamości - ale to zaczyna się od państwa narodowego, a na tych tożsamościach się kończy. Widać wyraźnie, że apele o wywieszanie flag państwowych w święta nie spotykają się z masowym odzewem, podobnie na wielki oddźwięk nie napotkało święto śląskiej flagi" - wskazał dr Tomasz Słupik z Uniwersytetu Śląskiego.

Przypomniał jednak, że w spisie powszechnym w 2002 r. do identyfikacji ze śląskością przyznało się ponad 170 tys. osób. "W jakim kierunku to zmierza? Dziś odpowiedź jest wręcz niemożliwa. Na pewno Ślązacy tożsamość już ukształtowali. Ona ma swoje wyznaczniki w przywiązaniu do historii, tradycji i języka, pewnej odrębności losu historycznego i w jakimś stopniu politycznego. Czy to będzie zmierzało w kierunku narodu? Czas pokaże" - zaznaczył politolog.

"Można powiedzieć, że narody też były tworzone przez grupy zapaleńców. Ich tożsamości raczej były kreowane czy wymyślane przez elitę, a potem to schodziło w dół. Tego typu inicjatywy, można więc zweryfikować dopiero po jakimś czasie - czy spotkają się z akceptacją i odzewem, czy może jakiś inny sposób będzie lepszy niż tradycyjne ustalenie dnia" - uważa Słupik.

Jego zdaniem, szczególnie w tej części Europy "urzędowo-akademijny" sposób świętowania zużył się - również wskutek doświadczeń poprzedniej epoki. Jednocześnie dotąd nie zastąpiono go żadną nową ciekawą formą świętowania - poza tym, że manifestowanie takich uczuć przeniosło się na areny sportowe. Słupik przytoczył tu przykład Barcelony, gdzie szczególnie silnie swój patriotyzm manifestują tam Katalończycy.

Jak napisał na swojej stronie internetowej poseł Marek Plura, ustanowienie 15 lipca 1920 r. przedwojennej autonomii woj. śląskiego, służy dziś m.in. zwolennikom autonomii regionów w Polsce do manifestowania swoich poglądów, co wynika z faktu, że ówczesne woj. śląskie rządziło się częściowo własnym prawem i skarbem.

"Jednak istotniejszy od tego jest fakt, iż województwo nasze w tym czasie w ogóle powstało po raz pierwszy w Polsce i trwa do dziś, choć w zmiennej formule i w różnych granicach, tworząc wspólnotę nas - jego mieszkańców. Dlatego liczę na to, że wszyscy, którzy chcą współtworzyć naszą regionalną wspólnotę, wesprą naszą regionalną dumę i radość w Dziyń Ślónskij Fany, tak szczególny w tym roku - w czasie polskiej prezydencji" - zaznaczył Plura.

Wobec małego dostępu na rynku do flag w śląskich barwach skrzyknięci przez Plurę wolontariusze rozdali ok. południa w centrum Katowic tysiąc wyprodukowanych własnoręcznie śląskich chorągiewek. Jeden z regionalnych dzienników przygotował dla czytelników chcących uczcić Dziyń Ślónskij Fany kwiat origami w śląskich barwach.(PAP)

mtb/ par/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)