Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na GPW - Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu

0
Podziel się:

Sala notowań warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych została w
poniedziałek podświetlona na niebiesko. W ten sposób GPW włączyła się w obchody Światowego Dnia
Wiedzy na Temat Autyzmu.

*Sala notowań warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych została w poniedziałek podświetlona na niebiesko. W ten sposób GPW włączyła się w obchody Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu. *

Z okazji Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu przedstawiciele organizacji, działających na rzecz osób z tym schorzeniem, w Nowym Jorku, Brukseli, Lizbonie, Paryżu, Amsterdamie i Warszawie dokonywali otwarcia sesji giełdowych.

W Warszawie obchody Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu rozpoczęły się na giełdzie tuż po godz. 9 rano od tradycyjnego uderzenia w dzwon i rozświetlenia na niebiesko sali notowań GPW. Ten kolor jest symbolem solidarności z osobami z autyzmem.

Inicjatywa ma na celu propagowanie wiedzy w społeczeństwie na temat tego zaburzenia rozwoju dziecka. "Już po raz drugi udało nam się włączyć w obchody Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu. Jest to taki dzień, w którym szczególną uwagę poświęca się osobom z autyzmem oraz ich problemom" - podkreśliła w rozmowie z PAP psycholog Joanną Grochowską z Fundacji SYNAPSIS.

"Największe giełdy m.in. w Nowym Jorku, Amsterdamie, w Paryżu, Brukseli, tego dnia otwierają się bardzo uroczyście razem z przedstawicielami organizacji działających na rzecz autyzmu tak ja tu w Warszawie albo z udziałem rodziców lub samych osób z autyzmem" - powiedziała Grochowska.

"Ten kolor niebieski ma być kolorem nadziei, jak również takim kolorem, który ma nam pokazać ile jeszcze powinniśmy dowiedzieć się na temat autyzmu i jak bardzo powinniśmy się na te osoby otworzyć w codziennym życiu" - dodała.

W Polsce nie ma aktualnych danych odnośnie liczby cierpiących na autyzm. "Szacunkowo na podstawie częściowych badań, które były prowadzone przez Fundację SYNAPSIS, wiemy, że to jest mniej więcej jedno na trzysta dzieci. Statystyki światowe czy europejskie natomiast rosną. Ostatnio mówiły o tym, że autyzm dotyka jednej na 150 osób" - powiedziała Grochowska.

"Zaburzenia obejmujące nie tylko autyzm, ale również lżejsze jego formy, to jest jedna na 100 osób. Ostatnio Centrum Kontroli Chorób - rządowa agencja w Stanach Zjednoczonych - podało statystykę - jedna na 88 osób jeśli chodzi o zaburzenia ze spektrum autyzmu. Gdyby się to potwierdziło, to oznacza dramatyczny wzrost i że ten problem stale narasta" - powiedziała Grochowska.

Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu (World Autism Awareness Day, WAAD) to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia. W Polsce organizuje go m.in. Fundacja SYNAPSIS.

W tym dniu na całym świecie organizowana jest akcja "Zaświeć się na niebiesko". Na niebiesko zostały lub zostaną oświetlone charakterystyczne budynki i budowle w Polsce. W Warszawie będą to m.in. Pałac Kultury i Nauki, most Śląsko-Dąbrowski, gmach Giełdy Papierów Wartościowych, na niebiesko zaświecą się także Zamek w Lublinie, Ratusz w Kaliszu, Manufaktura w Łodzi, Spodek w Katowicach.

Do akcji włączyły się niektóre biurowce i hotele, np. Hyaat Regency Warsaw; również "Gorące Serce Miasta" stojące na Pasażu Wiecha zostanie pomalowane na niebiesko.

Organizatorzy akcji zachęcają, aby 2 kwietnia wyrazić swoją solidarność z osobami z autyzmem, oświetlając na niebiesko budynek, dodając niebieski kolor do ubrania, propagując logo akcji w internecie (np. na portalach społecznościowych lub swojej stronie internetowej), a także wspierając finansowo organizacje działające na rzecz osób z autyzmem.

Wiedza Polaków o autyzmie jest bardzo niska. Niedawna akcja "Autyzm - całe moje życie", w której w rolę osoby autystycznej wcielał się znany aktor, pokazała, że reakcje na czyjeś odmienne zachowanie bywają okrutne i krzywdzące. Dziecko z autyzmem jest zazwyczaj oceniane jako źle wychowane, niegrzeczne, a dorosły określany jako dziwak.

Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe: dla nich sól może być kwaśna, śnieg parzyć, a delikatne głaskanie powodować silny ból. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i zasługuje na zrozumienie - podkreślają eksperci.

Fundacja SYNAPSIS od 1989 r. pomaga dzieciom i osobom dorosłym z autyzmem oraz ich rodzinom. Obejmuje specjalistyczną opieką również osoby z zespołem Aspergera i innymi zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Fundacja prowadzi ośrodek diagnozy, terapię i rehabilitację, przedszkole terapeutyczne dla dzieci z autyzmem, przedsiębiorstwo społeczne, w którym zatrudnione są dorosłe osoby z autyzmem oraz ośrodek informacyjno-prawny. Jest organizacją pożytku publicznego, można przekazać jej 1 proc. podatku.

Więcej informacji o autyzmie i akcji "Zaświeć się na niebiesko" znaleźć można na stronach www.synapsis.org.pl lub www.facebook.com/fundacja.synapsis.

gdyj/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)